Odštartovali prípravu nasledujúcej sezóny

Sériu zimných seminárov pre poľnohospodárov už tradične usporiadala spoločnosť RWA SLOVAKIA, spol. s r. o. Jeden z nich sa uskutočnil 2. decembra 2016 v Nových Zámkoch s programom zameraným na sortiment odrôd a hybridov kukurice, slnečnice a ostatných jarín pre sezónu 2017 s ponukou prípravkov a ucelených riešení pre ochranu najdôležitejších poľných plodín.

Ponuka kukuríc, slnečníc a sóje

„Posledné roky sme stavili predovšetkým na kvalitu ponúkaných odrôd a hybridov, ktoré sa snažíme stabilizovať. Počet hybridov kukurice sme zredukovali z pôvodných 18 na aktuálnych 15,“ povedal v úvode svojho vstupu Ing. Peter Jablonický, produktový manažér pre kukuricu a olejniny spoločnosti RWA SLOVAKIA.

Ako prvé predstavil pestovateľom dobre známe kukurice ako Markíza, Luciana a Golias pochádzajúce zo šľachtenia Sempolu.

Najskorší hybrid v ponuke ES Ardent (FAO 180) je určený na výrobu siláže, prípadne aj ako materiál pre bioplynové stanice. Vhodný región pestovania pre tento veľmi skorý hybrid je na Liptove a pod Tatrami.

ES Palazzo (FAO 240) je prioritne určený na výrobu siláže, môže sa však ponechať aj na zrno. Patrí do skupiny Tropical Dent Corn. Hybridy s touto novou genetikou sa vyznačujú vysokým heteróznym efektom, rýchlym počiatočným rastom, vysokým obsahom škrobu v zrne, stabilitou úrod, zvýšenou odolnosťou proti stresovým podmienkam – najmä proti suchu. V pokuse s hybridmi kukurice na siláž v Turčianskom Ďure (2015 – 2016), v ktorom testovali výsev kukurice na medziriadkovú vzdialenosť 75 centimetrov a na 37,5 centimetra, pri ES Palazze vychádzali lepšie výsledky pri tradične založenom poraste. Naopak minuloročná novinka ES Fireball (FAO 260) dosiahla lepšie výsledky pri výseve na medziriadkovú vzdialenosť 37,5 centimetra – takmer 76 ton zelenej hmoty na hektár. Do portfólia bola zaradená na základe veľmi dobrých referencií z Nemecka, Poľska a taktiež z Českej republiky, kde v štátnych odrodových skúškach v silážnom sortimente veľmi skorých kukuríc dosiahla prvé miesto. Okrem nadpriemerných úrod silážnej hmoty, sa vyznačuje aj veľmi dobrou stráviteľnosťou vlákniny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *