18.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odštartovali prípravu novej sezóny

Na Dňoch poľa v Drienovci – 11. a 12. septembra 2019, predstavila spoločnosť KWS Semena desať hybridov kukurice vrátane viacerých perspektívnych noviniek, ktoré uvedú na trh v nasledujúcej sezóne. Ich prednosťou je nielen poskytovanie veľmi dobrých úrod či už zrna, alebo zelenej hmoty, ale majú aj vlastnosti s ktorými lepšie odolávajú nástrahám klimatickej zmeny.

Prehliadku hybridov v pokuse, ktorej sa zhostil Ing. Martin Struhár zo spoločnosti KWS, odštartoval Kollegas (FAO 450) – najvýkonnejší zrnový hybrid v klimaticky odlišných rokoch 2016 a 2017 v slovenských prevádzkových pokusoch KWS. Rovnaké výsledky dosiahol aj v roku 2018. Zrnový hybrid Karpatis (FAO 330) vďaka prispôsobivosti k podmienkam prostredia, najmä teplej kontinentálnej klíme, bol naraz registrovaný v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku, Chorvátsku a Moldavsku. Zástupca spoločnosti poukázal na kompletne ozrnené šúľky s až 18 radmi zŕn. Prednosťou, je veľmi dobré uvoľňovanie vody v závere vegetácie. Segment silážnych hybridov v minulom roku obohatil Kathedralis (FAO 480), ktorý podľa zástupcu spoločnosti za posledné tri roky, čo bol v skúšaní na Slovensku, dosiahol veľmi dobrý pomer výšky úrody suchej hmoty a energetického produkčného mliekového potenciálu. Je vhodný aj pre výrobu bioplynu.

Nosný zrnový hybrid Kapitolis (FAO 400) vytvára vysoké rastliny s mohutnými šúľkami, v závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna. Výnimočné výsledky v úrodách v rokoch 2015 aj 2016 vyvolali dopyt pestovateľov po tomto hybride. Rovnako dobre sa presadil aj na bežných plochách v rokoch 2018 a odhady úrod vyzrejú veľmi dobre aj pre rok 2019. Je určený hlavne do podmienok kukuričnej výrobnej oblasti, kde dokáže naplno prejaviť svoj úrodový potenciál.

Stálicou v ponuke je Balasco (FAO 380) s prioritným určením na siláž. Využíva sa aj ako materiál pre bioplynové stanice, pre ktoré je ťažiskovým hybridom. Prednosťou je spoľahlivosť v dosahovaní úrod v rôznorodých ročníkoch. Vďaka veľmi dobrému stay-greenu - najsilnejšiemu z pomedzi hybridov KWS, dokáže využiť aj zrážky v závere vegetácie, najmä keď tieto prídu po období sucha.

Z pripravovaných noviniek pre sezónu 2020 v pokuse zaujali KWS Kashmir a KWS Smaragd. Ako uviedol M. Struhár, oba hybridy sú zaradené do skupiny hybridov „Plus4Grain“, ktoré prešli testovaním v rôznorodých podmienkach a oblastiach, čo nám dovoľuje predpovedať ich úrodovú reakciu na rôzne podmienky prostredia. „Plus4Grain“ označuje KWS hybridy kukurice dosahujúce nadštandardné úrody vo vysokej úrodovej hladine v porovnaní s referenčnými hybridmi kukurice. „Tieto hybridy sú vhodné na polia a podmienky, ktoré v podniku zaraďujete medzi tie priemerné až „lepšie“, lebo práve na nich naplno prejavia svoj úrodový potenciál. Pod značku „Plus4Grain“ sme po dlhom a uvážlivom rozhodovaní zaradili tieto zrnové hybridy – KARPATIS (FAO 330), KWS SMARAGD (FAO 350) a KWS KASHMIR (FAO 380),“ uviedol M. Struhár.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO – AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down