07.02.2020 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odvetviu chýba národohospodársky pohľad

Pán prezident, ako sa darilo dodávateľom pôdohospodárskej techniky v roku 2019? Na túto a ďalšie otázky dnes odpovedá ING. PETER MATEJOVIČ, prezident Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR – AGRION.

„Máme iba prvý mesiac nového roku 2020, takže ešte celkom nie sú známe ekonomické výsledky našich členských firiem – dodávateľov pôdohospodárskej techniky. K dispozícii máme zatiaľ iba štatistiku novo prihlásených strojov, čo už niekoľko rokov sledujeme, a teda môžeme porovnávať rast alebo pokles nielen celkovo, ale aj zmeny v jednotlivých výkonových kategóriách traktorov a tiež plošné rozloženie nákupu traktorov a teleskopických manipulátorov.

Ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že dodávateľom techniky sa darí presne tak, ako poľnohospodárom. Keď je roľníkom dobre, vtedy sa lepšie dýcha aj nám. Niektorí poľnohospodári boli vlani spokojní s počasím, ale nenadchli ich ceny, za ktoré predávali rastlinné komodity. Iní, zameraní na živočíšnu výrobu, zažili možno lepšie obdobie ako v minulých rokoch. A tak to je aj pri dodávateľoch techniky. Niektorí mali výborný rok a iní zasa slabší. Veľmi to závisí od portfólia strojov, ktoré predajca ponúka. Čo je ale najdôležitejšie, to je prístup k zákazníkom. Každému dodávateľovi predáva prvý stroj predajca, a ďalšie stroje už predáva to, či je poľnohospodár spokojný. A to, že náš poľnohospodár je náročný zákazník, potvrdí asi každý dodávateľ techniky.“

 

Bol z tohto pohľadu minulý rok lepší ako bol rok 2018?

„Áno, bol o niečo lepší, ale to nastalo najmä z dôvodu katastrofálnych výsledkov v roku 2018. Tie boli najnižšie za posledných päť rokov. V prípade minulého roku hovoríme o odrazení sa od dna a o priblížení sa priemerným rokom.“

 

Čo čaká AGRION a jeho členské firmy v tomto kalendárnom roku?

„Rok 2020 nebude jednoduchý. Väčšina našich členských firiem tvorí hlavnú časť svojho obratu v poľnohospodárstve, môžeme teda povedať, že od tohto odvetvia sme životne závislí. Po februárových voľbách nás pravdepodobne čakajú aj zmeny vo vedení ministerstva. To vždy prináša nové pohľady na fungovanie rezortu. Verím, že nás čakajú reformy, a nie revolúcie. Poľnohospodári však už vedia, že budú mať nižšie priame platby. Verím, že ich podržia úrody, ale napríklad aj ceny komodít.

A ako je všeobecne známe, čaká nás, teda členské štáty EÚ, nové programovacie obdobie, ohľadne ktorého je v našom odvetví ešte veľa otáznikov. Ich riešenie bude veľmi ovplyvňovať aj obchod s poľnohospodárskou technikou. Je viac ako isté, že v tomto roku sa nových európskych pravidiel pre podporu agrárneho sektora nedočkáme, a už v žiadnom prípade nebudeme podľa nich fungovať. Očakávame, že nás čaká mierne horší rok ako bol rok 2019. Samozrejme, to neznamená, že firmy zakonzervujeme a budeme čakať.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down