02.08.2022 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohnisko AMO potvrdili v obci Iňačovce

      Iňačovce 2. augusta (TASR) – Ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) potvrdili v uplynulých dňoch v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Usmrtených muselo byť v dvoch chovoch viac ako 80 prasiat. Oparenia proti ďalšiemu šíreniu nákazy platia aktuálne vo viacerých obciach Michalovského i Sobraneckého okresu v desaťkilometrovom pásme dohľadu. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Michalovce Aleš Novotný.


      Ako uviedol, AMO sa laboratórnymi analýzami potvrdilo 25. júla u chovateľa s 21 domácimi ošípanými, ich depopuláciu vykonali 28. júla. Národné referenčné laboratórium Veterinárneho ústavu vo Zvolene zároveň 26. júla potvrdilo AMO v ďalšom miestnom chove. "Epizootologickým šetrením bol zistený nepriamy kontakt s ohniskom zo dňa 25. júla," ozrejmil Novotný s tým, že v druhom zasiahnutom chove museli usmrtiť 62 ošípaných.
      Pre výskyt AMO RVPS v obciach v rámci pásma dohľadu zakazuje premiestňovať ošípané z a do chovu okrem nevyhnutnej prepravy v rámci chovu a prepravy schválenej RVPS a tiež prepravovať spermu, vajíčka a embryá ošípaných z chovov v ochrannom trojkilometrovom pásme. Starostovia dotknutých obcí tiež mali za úlohu vykonať súpis chovov ošípaných, vlastníci chovov ošípaných majú povinnosť ohlasovať zabíjačky i uhynuté alebo choré jedince, ako i dodržiavať bezpečnostno-hygienické opatrenia.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down