19.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlas - SD: OĽANO zavádza, slovenských potravinárov doteraz nijako nepodporilo

      Bratislava 19. júla (TASR) – Agrorezort pod vedením ministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) klame verejnosť, ak tvrdí, že potravinárov na Slovensku akokoľvek podporil. Za dva a pol roka vládnutia, počas pandémie ani počas vojny na Ukrajine, nezrealizoval žiadny nástroj ani riešenie na podporu ťažko skúšaného strategického sektora, zásobujúceho občanov Slovenska potravinami. Uviedla to mimoparlamentná strana Hlas-SD.


      "Agrorezort klame verejnosť, ak hovorí o tzv. mimoriadnej pomoci pre potravinárov vo výške 8 miliónov eur formou dotazníka na zber údajov. Tento analytický nástroj na lepšie uplatňovanie politík na podporu potravinárstva zaviedla vláda Petra Pellegriniho už v roku 2019 na získavanie prehľadu o potravinárskom sektore na Slovensku, ktorý dovtedy absentoval. Realizuje sa už štvrtý rok. Nejde o nič nové ani mimoriadne. Pravdou je, že agrorezort pod vedením ministrov OĽANO nebol schopný spraviť pre podporu slovenských potravinárov počas pandémie ani počas vojny absolútne nič," povedal Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady SR a člen predsedníctva Hlas–SD.
      Poznamenal, že slovenský agrorezort zavedením dotazníka pre potravinárov v roku 2019 prvýkrát od éry samostatného Slovenska získaval informácie napríklad o spotrebách energií a palív, technologickom vybavení jednotlivých sektorov či ich potrebách. Zozbierané údaje mal využiť na lepšie nastavovanie politík a podporu rozvoja potravinárstva na Slovensku. Po voľbách v roku 2020 podľa Puciho ministri OĽANO Ján Mičovský ani Samuel Vlčan neboli schopní tieto dáta analyzovať a využiť na nastavenie potravinárskej stratégie Slovenska.            
      Naopak, vydali sa podľa neho cestou podpisovania zbytočných memoránd s obchodnými reťazcami a legalizovania nekalých obchodných praktík. Agrorezort pritom podľa vlastných vyhlásení chystá zber údajov, jediný nástroj na získavanie analytických dát v slovenskom potravinárstve, zrušiť už od roku 2023. Ide pritom o odplatnú službu, na ktorú sa vzťahuje aj DPH, teda žiadnu mimoriadnu podporu.
      "OĽANO opakovane preukazuje neschopnosť zvyšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska, práve naopak. Potraviny sú dnes najdrahšie v histórii Slovenska, saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami len za prvé štyri mesiace roku 2022 dosiahlo obrovských – 689,5 milióna eur. V porovnaní s minulým rokom vzrástlo dokonca o viac ako tretinu (34,2 %). Ak táto vláda bude ďalej pokračovať, hrozí totálny krach slovenského potravinárstva a nielen ešte drahšie potraviny, ale zo Slovenska sa stane smetisko EÚ," dodal Puci.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down