20.11.2018 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opatrný pivný optimizmus

V minulom rok sme na Slovensku vyrobili 243 tisíc ton sladu. V SR sa z tohto množstva spotrebovalo len 13 percent. Zvyšok išiel na export. Slad sa v ostatných rokoch stal našou významnou exportnou komoditou.

BRATISLAVA. Tieto a ďalšie údaje na nedávnom stretnutí s novinármi prezentovala Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS).

Z jej ďalších slov potom vyplynulo, pri výrobe sladu v 7 sladovniach sa z 88 percent využíva sladovnícky jačmeň, dopestovaný na Slovensku.

„Žiaľ, osevné plochy sladovníckeho jačmeňa na Slovensku za ostatných desať rokov neustále klesajú,“ konštatovala Jana Shepperd.

K oživeniu záujmu zo strany poľnohospodárov o pestovanie tejto kedysi tradičnej agrárnej komodity možno prispeje aj rastúca cena sladovníckeho jačmeňa. Kým v minulom roku stála tona sladovníckeho jačmeňa 160 eur, v roku 2018 sa za rovnaké množstvo platilo už 240 eur.

Na výrobu piva sa na Slovensku ročne spotrebuje 30-tisíc ton sladu, zvyšok, ako sme už uviedli, ide na export.

Z rovnakých zdrojov sa novinári na spomenutom stretnutí dozvedeli, že v minulom roku pivovary na Slovensku spolu vyrobili 235 miliónov litrov piva.

Celkovo je v SR v súčasnosti 68 pivovarníckych fabrík, medzi ktorými sú dva veľké pivovary s výrobou viac ako milión hektolitrov ročne, ďalej sú to dva malé pivovary s produkciou piva od 100 tisíc do 200 tisíc hektolitrov za rok, a túto štruktúru potom dopĺňa 64 tzv. remeselných a reštauračných pivovarov, pričom produkcia jednej takejto pivovarníckej „minifabriky“ predstavuje zhruba 1000 hektolitrov piva za rok.

Potešiteľná je skutočnosť, že v uplynulých rokoch sa podarilo zastaviť pokles spotreby piva na Slovensku, a po prechodnom období, kedy sa dalo hovoriť o stabilizácii spotreby, najnovšie trendy naznačujú, že spotreba piva v SR začína opäť rásť.

V minulom roku sa v SR spotrebovalo 391 miliónov litrov alkoholického piva, čo v priemere predstavuje 72 litrov piva na jedného obyvateľa za rok. Avšak iba 58 percent z tohto množstva bolo vyrobených na Slovensku, zvyšok predstavovali pivá z dovozu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down