02.09.2013 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opozičná poslankyňa chce viac chrániť vinohrady

Opozičná poslankyňa Národnej rady SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská chce viac chrániť vinohrady a vinice. Navrhuje to v novele zákona o vinohradoch.

BRATISLAVA. "Predmetom predloženej úpravy je zefektívniť ochranu vinohradov a viníc a dať tak samosprávam možnosť vytvárať podmienky na hospodársky rast regiónov," priblížila L. Žitňanská. Právna norma má pre všetky vinohradnícke oblasti na území SR zjednotiť princíp, že vinohradnícka plocha sa smie užívať iba ako vinica.

"Zároveň ale vlastníkom ostáva zachované ich zvrchované právo nakladať so svojím vlastníctvom podľa vlastného uváženia," vysvetľuje predkladateľka. V novele navrhuje zaviesť aj odvod za zmenu druhu pozemku poľnohospodárskej pôdy označenej ako vinica na nepoľnohospodársky druh pozemku. Po úhrade odvodu by teda malo byť možné druh pozemku zmeniť.

L. Žitňanská chce tiež trestať, ak je akákoľvek vinohradnícka plocha užívaná inak ako vinica. Poslankyňa pripomína, že pestovanie hrozna a dorábanie vína predstavujú pre krajinu významný zdroj pracovných príležitostí.

"Investície do vinárstva znamenajú zároveň rozvoj blízkych odvetví, ako sú turistický ruch, gastronómia, hotelierstvo, múzejníctvo, wellnes, cykloturistika a ďalšie. V čase dopadov hospodárskej krízy ide o nezanedbateľný nástroj zvyšovania zamestnanosti a vytvárania nových pracovných príležitostí," uviedla.

Poukázala aj na to, že dlhodobo rastie spotreba slovenského vína a tým aj záujem jeho výrobcov o vinohradnícke plochy za účelom pestovania viniča na slovenskom terroire, s regionálnymi špecifikami. "Tomuto spoločensky prospešnému trendu stojí v ceste nedostatočná ochrana viníc, právna neistota ohľadom ich užívania ako vinice a tlak developérov na ich zástavbu," poznamenala.

Výsledkom sú podľa nej nevyužité hospodárske príležitosti, frustrácia podnikateľov, spustnutie najkvalitnejších lokalít, úpadok krajiny a rast lokálnej nezamestnanosti. "Takýto stav je dlhodobo neudržateľný a podnikatelia, odborná i laická verejnosť naliehavo žiadajú jeho nápravu," vysvetlila svoj pokus o zvýšenie ochrany vinohradov a viníc L. Žitňanská.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down