11.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OPTIMER od tohto roka vo verzii pre CTF

Rad tanierových podmietačov OPTIMER L a XL s diskami s priemerom 510 a 620 mm rozširuje spoločnosť KUHN s novým modelom OPTIMER L 12500, ktorý je určený najmä do systémov CTF (riadený pohyb strojov). Výrobca novinku prezentoval počas predvádzania noviniek na farme v blízkosti svojho výrobného závodu, ktorého sme sa zúčastnili v júly i my. S radom nezávislých tanierových podmietačov od 3 do 12,5 metra spĺňa KUHN potreby všetkých fariem na základné obrábanie pôdy.

Kľúčová etapa v manažmente medziplodín, ktorou je obrábanie strniska, musí byť dobre premyslená, aby sa zabezpečilo čo najlepšie založenie nasledujúceho porastu. Francúzsky výrobca KUHN na to nezabúda a tak KUHN sprístupňuje nové vybavenie pre rozšírenie radu OPTIMER:

Drviaci valec dokáže pracovať v krycích plodinách alebo rastlinných zvyškoch. Jeho priemer 400 mm zaisťuje vysokú rýchlosť otáčania pre vysoko efektívny rezný efekt. Po prerezaní sa rastliny oveľa rýchlejšie rozložia a prispievajú ku prirodzenému návratu dusíka do pôdy.

Zrovnávacia doska pomáha vyrovnávať brázdy a rozbíjať hrudy skôr, ako cez nich prejdú disky. Plynulé hydraulické nastavenie pracovnej výšky a možnosť jej zasunutia pri obrábaní strniska sú výhodné pre univerzálne použitie stroja.

Brány, ktoré sa nachádzajú medzi diskami a valcom, rozdeľujú slamu po celej šírke stroja pred prechodom valca. Výsledkom je rovnomerná práca a dobre rozdrobená pôda.

Zadné brány, umiestnené za valcom, spĺňajú rôzne potreby, pričom jednou z nich je starostlivosť o mechanické odstraňovanie buriny. Po prejazde valca sú korene vystavené vzduchu a vysychajú. Ďalšími z nich sú povrchová úprava väčších agregátov, či distribúcia slamy alebo zvyškov.

So sejacím strojom na krycie plodiny a čelným zásobníkom ponúka KUHN s radom OPTIMER riešenie pre výsev vykonaním dvoch operácií v jednom prejazde, čo má podľa výrobcu zmysel z hľadiska úspory času a nákladov, no zároveň je tu aj hľadisko agronomické. Z agronomického pohľadu sa totiž osivo umiestňuje do toku pôdy a priamo sa zahŕňa bez straty vlhkosti, čo má zaistiť optimálne klíčenie.

K radu OPTIMER je k dispozícii veľmi široká škála valcov, ktoré poskytujú ideálne riešenie podbíjania v závislosti od typu pôdy a požadovaného efektu.

- Vylepšené monitorovanie pôdy pre dokonalú kontrolu pracovnej hĺbky bez ohľadu na pôdne podmienky. Podmietače OPTIMER sú vybavené systémom sledovania terénu, ktorý zaisťuje rovnakú rovnomernú kvalitu práce na celom pozemku, a to aj pri vysokých pracovných rýchlostiach. Pre väčšiu presnosť môže byť podvozok s dĺžkou 6 až 12,5 metra vybavený inováciou Steady Control vyvinutou výrobcom KUHN pre okamžitú reakciu na pôdne podmienky.

Nový model OPTIMER L 12500 zameraný na zníženie utláčania pôdy

Zhutňovanie pôd je realitou, ktorá má negatívny vplyv na výšku úrod. Aby sa tomu poľnohospodári vyhli, spoločnosť KUHN uvádza na trh model podmietača OPTIMER s pracovnou šírkou 12,5 metra pre použitie v systéme CTF. Cieľom je zriadiť v teréne pevné koľaje pre všetky stroje a zariadenia, čím sa zníži percento utuženej pôdy na minimum. Použitím širokozáberových strojov sa zlepšuje kvalita pôdy, pričom vsakovanie vody a jej lepšie zadržiavanie vedie k vyšším výnosom. Nový model je dostupný len vo verzii L (510 mm disky) s dvojitým U valčekom.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down