03.05.2016 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie obilnín počas steblovania

Ochladenie prinieslo zrážky a utlmilo rozvoj hubových chorôb obilnín. Po oteplení môžeme očakávať na pšenici septoriózy, na jačmeňoch prúžkovitosti a škvrnitosti, výskyt múčnatky je na všetkých obilninách v rôznej intenzite. Ošetrujte len v nutných prípadoch po dosiahnutí kritického čísla pre prah hospodárskej škodlivosti.

signalizačná správa

Septoriózy pšenice

Septorióza pšenice Mycosphaerella graminicola anamorfa Septoria tritici napáda iba listy, septorióza plevová Phaeosphaeria nodorum syn. Leptosphaeria nodorum napáda všetky nadzemné časti rastlín. Hostiteľskými rastlinami sú pšenica, raž a niektoré trávy. Spóry prežívajú na rastlinných zvyškoch, alebo na výdrve a trávach. Nie sú prenosné pôdou. Septória plevová je prenosná aj osivom. Klíčenie spór si vyžaduje kvapku vody, vyhovujú im teploty 20 – 25°C, relatívna vlhkosť vzduchu 98 – 100 percent. Príznaky sa objavujú na rastline vo všetkých vývojových fázach, najčastejšie v máji. Na listoch sú viditeľné nepravidelné svetlohrdzavé škvrny a na nich drobné hnedočierne bodky plodničiek. Pri septorióze plevovej sa tvoria škvrny a plodničky neskôr aj na klasoch. Prevenciou je striedanie plodín, výber odolných odrôd, certifikované osivo, likvidácia pozberových zvyškov. Morenie je opodstatnené pri septorióze plevovej. Prah škodlivosti je pri napadnutí od 12 percent listov s pyknidami na posledných listoch od fázy BBCH 37 (objavenie posledného listu) najneskôr do BBCH 61 (začiatok kvitnutia).

Účinné sú proti nim strobiluríny, aj v kombinácii s azolmi alebo s chlorothalonilom. Účinné sú aj čisté azoly, prochloraz čistý alebo s azolom, cypronidil + propiconazol, epoxiconazole + fenpropimorph, posilnené o kresoxim-methyl, alebo o metrafenon, alebo s thiophanate-methyl. Nová trojkombinácia bixafen+fluoxastrobin+prothioconazole, ďalšia trojkombinácia je epoxiconazole+fluxapyroxad+paraclostrobin do všetkých obilnín, rovnako ako azoly so spiroxamine alebo s triadimenol. Len do pšenice je proti septoriózam autorizovaný fenpropidinchlorothalonil, chlorothalonil s azolom ale aj kontaktný prípravok na báze mancozebu. Do všetkých obilnín je kombinácia chlorothalonil + penthiopyrad.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

2

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down