31.10.2019 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie ozimín pred nástupom zimy

Extrémne teplý október spôsobil, že sa repka silne rozvinula, čo môže zhoršiť jej prezimovanie. Zrejme najzákladnejšou účinnou látkou na zvýšenie zimuvzdornosti je už roky chlormequat chlorid patriaci medzi kvartérne amóniové soli, ktoré pôsobia ako inhibítor biosyntézy giberelinov. Bráni predlžovaniu buniek a tým skracuje a posilňuje stonku a vytvára odolnejšie rastliny. Taktiež ovplyvňuje vývojový cyklus rastliny a má za následok bohatšie kvetenstvo, ktoré môže viesť k vyšším úrodám aj k vyššej kvalite semien.

Signalizačná správa

Chlormequat chlorid aplikujte, keď rastliny majú 5 až 6 pravých listov (BBCH 15-16), počet rastlín sa blíži k počtu 80 až 100 na meter štvorcový a výška rastlín (vzpriamené listy) je 15-20 centimetrov, ale ešte vždy pred začiatkom predlžovania stonky. Na zvýšenie účinnosti sa odporúča pridať do postrekovej kvapaliny zmáčadlo. Maximálny počet ošetrení je jedenkrát za vegetáciu.

Rastový regulátor vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou je určený na ošetrenie repky ozimnej, ktorý v jesennom období reguluje rast, ovplyvňuje hrúbku koreňového krčka, a tým zvyšuje istotu prezimovania. V jarnom období reguluje rast, ovplyvňuje rovnomerné zapojenie porastu, počet a nasadenie plodných vetiev a pôsobí proti poliehaniu. Účinná látka mepiquat chloride ovplyvňuje produkciu fytohormónov v rastline, inhibuje biosyntézu fytohormónu giberelin, čím je brzdený rast. Následkom toho sa skracuje dĺžka hypokotylu, zväčšuje sa jeho priemer a steny sa stávajú pevnejšími. Táto vlastnosť je žiaduca predovšetkým na jeseň na vytvorenie silného koreňového krčku a následné bezproblémové prezimovanie; ovplyvňuje tiež výšku vegetačného vrcholu. Po aplikácii na jar má vplyv na zapojenie porastu po zime, počet plodných vetiev, výšku nasadenia prvej plodnej vetvy a výšku rastlín a pôsobí proti poliehaniu. Účinná látka metconazole patrí do chemickej skupiny triazolov, pôsobí hĺbkovo a systémovo, vykazuje veľmi dobrý preventívny a kuratívny účinok proti chorobám, t.j. chráni listy pred napadnutím, ale takisto aj po infekcii.

Pri jesennej aplikácii ozimná repka vykazuje spomalenie rastu a zlepšenie zdravotného stavu rastlín a je obmedzené aj vymŕzanie porastu. Skorá jarná aplikácia zvyšuje pevnosť stoniek a zabraňuje poľahnutiu. Pri jesennej aplikácii na zvýšenie istoty prezimovania aplikujte v dávke 0,7 až 1 liter na hektár od štádia piateho pravého listu BBCH 15-17; maximálny počet aplikácií: jedenkrát za sezónu.

S morforegulačným účinkom

Niektoré fungicídy na listovú aplikáciu, ktoré pôsobia proti rôznym chorobám repky, preukazujú aj morforegulačný účinok. Sytémový fungicídny prípravok s účinnou látkou tebuconazole v rastovej fáze BBCH 12 – 18 posilňuje tvorbu koreňov, inhibuje rast a podporuje prezimovanie repky. Má reventívny, kuratívny a eradikatívny účinok. Maximálny počet ošetrení za vegetáciu je dvakrát pre jarné ošetrenie, maximálne jedenkrát pre jesenné ošetrenie s obmedzením maximálne jedenkrát za dva roky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down