05.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie repky fungicídmi počas kvitnutia

Proti chorobám repky bolo v poslednom roku autorizované množstvo nových prípravkov. Aj keď sú to väčšinou účinné látky, ktoré sú na trhu už dlho, treba dôkladne zvážiť ich použitie len v opodstatnených prípadoch.

Signalizačná správa

Biela hniloba, pleseň sivá

Zrážky tvoria podmienky pre klíčenie sklerócií bielej hniloby (Sclerotinia sclerotiorum) na povrchu pôdy, kde zostali z predchádzajúcich rokov po zbere repky alebo slnečnice.

Tento rok nevznikla infekcia na začiatku kvitnutia repky a nemala možnosť prerásť do spodných poschodí repky. Bolo sucho. Určite však niekoľko sklerócií vyklíčilo a vytvorilo askospóry. Vietor sa postaral o ich šírenie. Prah škodlivosti bielej hniloby je 15-20 percent napadnutých rastlín. Tam, kde hrozí prekročenie prahu škodlivosti, je namieste postrek fungicídmi, obyčajne v kombinácii s ošetrovaním proti šešuľovým škodcom. Ošetrovať je možné až do konca kvitnutia.

Čo sa týka plesni sivej (Botrytis cinerea) - táto polyfágna huba sa vyskytuje u nás tiež bežne v pôde vo forme sklerócií. Vznik infekcie podporuje zaburinenie porastov, dlhodobé ovlhčenie listov, nevyrovnané hnojenie, prehnojenie dusíkom, husté porasty a huba napáda pletivá poškodené mrazom alebo živočíšnymi škodcami.

Na prírodnej báze

Biologický prípravok s obsahom Bacillus subtilis účinkuje proti bakteriálnym a hubovým patogénom na základe konkurencie k týmto patogénom, kedy pokryje povrch rastlín (listov, plodov) a konkuruje týmto patogénom odberom živín.

Ďalší biologický prípravok s obsahom oospór parazitickej huby Pythium oligandrum Drechsler - táto parazituje na fytopatogénnych hubách z rodov: Alternaria, Botrytis, Fusarium, Peronospora, Phoma, Phomopsis, Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Sclerotinia, Verticillium a dalších. Je spúšťačom indukovanej rezistencie proti chorobám. Účinná látka prípravku huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Polyversum je to biologický prípravok a jeho účinnosť je závislá od správnosti aplikácie. Po aplikácii prípravku, spóry musia na živých pletivách najskôr vyklíčiť a až po rozrastení huby je táto schopná konkurovať alebo parazitovať na fytopatogénnych hubách. Prípravok je preto nutné aplikovať preventívne - pred výskytom choroby.

Fungicídna ochrana

Až 25 fungicídov obsahuje systémovo pôsobiacu účinnú látku tebuconazole zo skupiny triazolových fungicídov. Narušuje biosyntézu ergosterolu hubových patogénov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down