19.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrenie slnečnice pred zberom

Desikácia slnečnice pred zberom je stále komplikovaná. Na výnimku je do 22. októbra 2022 povolený Reglone s účinnou látkou diquat. Je to neselektívny kontaktný postrekový prípravok určený na desikáciu poľnohospodárskych plodín a ničenie burín v nich. Rastliny ho prijímajú zelenými časťami veľmi rýchlo po aplikácii, prvé príznaky účinku (chlorotické škvrny, vädnutie) sa zvyčajne objavujú už niekoľko hodín po aplikácii. Nevýhodou tohto povolenia je to, že takto ošetrené plodiny je zakázané použiť na konzumáciu alebo kŕmenie a z porastu takto ošetrených plodín získané semená sa smú použiť iba na založenie porastu pre novú úrodu.

Signalizačná správa

Bezpečné je lepenie dozretých úborov slnečnice a na vysušenie porastov je možné použitie glyfosátov, ktoré sú vlastne určené na likvidáciu prerastených burín v porastoch slnečnice.

Efektívne pomocné prípravky

Adjuvanty vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou (SL), určené na obmedzenie predzberových a zberových strát, obsahujú účinnú látku kopolymér karboxylovaného styrén butadiénu. Na povrchu ošetrených rastlín vytvárajú polopriepustnú vrstvu, ktorá neobmedzuje prirodzené dozrievanie plodiny a umožňuje jej prirodzené vyschnutie. Zároveň však zamedzuje prenikaniu vody do pletív. Týmto zabraňuje samovoľnému vypadávaniu semien pred zberom a počas zberu. Pomocný prípravok je v rastlinných pletivách ľahko biologicky odbúrateľný. Maximálny počet ošetrení je jedenkrát v plodine. Posledný termín aplikácie je pred zberom plodiny (t. j. vo fáze plnej zrelosti).

Zásady použitia

Aplikuje sa schválenými pozemnými postrekovačmi. Prípravok pred použitím dôkladne premiešajte. Odmerané množstvo pomocného prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do troch štvrtín vodou a následne za stáleho miešania nádrž doplňte vodou na požadovaný objem. Miešanie ponechajte zapnuté aj počas presunu postrekovača a pri samotnej aplikácii. Ak je pri príprave aplikačnej kvapaliny použitá tvrdá voda, odporúča sa použitie prípravku na zmäkčenie vody (pridáva sa do nádrže postrekovača ako prvý). Postrekovač je potrebné pred aj po použití riadne vypláchnuť. Pri príprave zmesí je zakázané miešať koncentráty, jednotlivé prípravky dávajte do nádrže postrekovača oddelene.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down