27.02.2017 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrite repku na jar šetrne a s istotou

Počas tohtoročnej zimy prechádzajú porasty repky skúškou mrazom. Zacelenie drobných poškodení pletív ako i prerastanie úžľabných pukov bude treba fungicídne podporiť. Nielen to dokáže kombinácia prípravku Toprex s močovinou.

Po dlhej dobe zažívame relatívne typický priebeh zimy pre našu oblasť. Našťastie mnohé repková polia v kriticky chladnom období pokrýval sneh. Spomínané podmienky zdôrazňujú význam jesenného i jarného fungicídno-morforegulačného ošetrenia.

Po nástupe vegetácie bude potrebné pomôcť porastom v regenerácii prípadných poškodení pletív fungicídnym ošetrením. Optimálnym riešením vzniknutej situácie je ošetrenie porastov repky tank-mixom Toprex v dávke 0,35 l/ha spolu s 10 kg močoviny. Táto kombinácia je vhodná a účinná nielen vo vitálnych porastoch, ale prináša mnoho benefitov aj v tých stresovaných, kde následne zabraňuje prípadnému opadu stopiek, zasychaniu terminálnych kvetenstiev či podporuje rozvoj koreňovej sústavy.

Kombináciu Toprex 0,35 l/ha + 10 kg/ha močoviny môžete bezpečne spojiť napríklad s prípravkom Galera či s insekticídmi, ktoré nie sú na báze organofosfátov.

 

Aké sú hlavné dôvody pre použitie kombinácie prípravku Toprex a močoviny?

  1. Prepojenie doplňujúcich sa účinných látok v prípravku Toprex.

Toprex obsahuje dve účinné látky zo skupiny triazolov. Difenoconazole zaisťuje fungicídne účinky v porastoch repky a paclobutrazol zabezpečuje väčšinu morforegulačných pôsobení.

  1. Ochrana proti fómovej hnilobe

Fómová hniloba je schopná pri optimálnych podmienkach napadnúť porast rýchlo a spôsobiť veľké škody. Fungicídna účinná látka difenoconazole zabezpečí absolútne spoľahlivú ochranu nielen proti Phoma lingam, ale aj proti ďalším patogénom, ako sú Alternaria alebo Cylindrosporium.

  1. Morforegulačný účinok

Účinná látka paclobutrazol skracuje porasty, podporuje vetvenie rastlín a obmedzuje poliehanie porastu. Vďaka regulácii výšky rastlín má svetlo lepší prístup aj do spodných častí rastliny, čo následne pozitívne pôsobí na tvorbu šešúľ. Podporou vetvenia rastlín bude porast lepšie zapojený, jednotlivé vetvy sa spoja, a tým sa obmedzí ich pohyb. Kompaktný porast bude lepšie odolávať nepriaznivému počasiu a praskanie šešúľ spôsobené pohybom rastlín bude obmedzené na minimum. Obmedzenie apikálnej dominancie rastliny po aplikácii Toprexu nevedie iba k podpore vetvenia, ale aj vývojovej homogenizácii vetiev. Dochádza aj k zmenám vnútrobunkovým, kedy použitie Toprexu podporí množenie chloroplastov, tým je podporená fotosyntéza nakoľko je obsah chlorofylu v rastline vyšší.

V spolupráci so spoločnosťou Agrada bolo viacročným testovaním preverené, že aplikácia tank-mixu obsahujúceho zníženú dávku prípravku Toprex - 0,35 l/ha a 10 kg/ha močoviny dosiahla ba dokonca prekonala všetky benefity aplikácie prípravku Toprex v jarnej dávke 0,5 l/ha (už neregistrovaná dávka). Tento efekt je spôsobený spolupôsobením účinných látok prípravku Toprex a močoviny v regulácii biochemických procesov repky. Syngenta vždy varovala pred aplikáciou plných dávok prípravku Toprex v tank-mixe s plnou dávkou DAM, ktorá vyvoláva prejavy fytotoxicity. Odporúčaná znížená dávka Toprexu v tank-mixe predstavuje úplne bezpečnú kombináciu testovanú nielen nami, ale predovšetkým nezávislou spoločnosťou Agrada. A navyše dokáže vyvolať potrebné zmeny v rastline šetrným spôsobom a je preto plne odporúčaná pre aplikáciu aj na stresované porasty.

  1. Synchronizácia kvitnutia

Ide o ďalší benefit aplikácie Toprexu na jar, ktorý v čase kvitnutia porastu zbadáte už na prvý pohľad. Jednotlivé poschodia rovnako kvitnú a následne dozrievajú. Optimalizuje a uľahčuje sa tak načasovanie zberu a obmedzujú sa zberové straty.

 

Ako si poradiť s problémovými porastmi?

Nemenej významná je jarná aplikácia prípravku Toprex v kombinácii s močovinou v porastoch nevyrovnaných, rastovo oneskorených, s medzerami a v zlom zdravotnom stave. Na tieto porasty je vhodné aplikovať prípravok v kombinácii s močovinou ihneď na začiatku vegetácie. Podporíte tak predovšetkým rast koreňového systému, ktorý umožní lepší príjem živín a vody. Aktivuje sa rozvetvenie rastlín a dôjde k ich spevnenie. Aj tu je významné zabezpečenie fungicídnej ochrany a synchronizácia počas kvitnutia a dozrievania. Zároveň odporúčame použiť Toprex v kombinácii s močovinou pri neskorom nástupe jari, kedy je potrebné zabrzdiť rast rastlín, ktoré by inak rýchlo prešli do generatívnej fázy.

 

Magnello – univerzálny prípravok nie len do repky

Magnello predstavuje vysoko univerzálny fungicíd s morforegulačnými účinkami pre jesenné ale aj jarné aplikáciu v repke. Ošetrenie repky prípravkom Magnello v dávke 0,8 l/ha na jar chráni porast pred napadnutím Phoma lingam. Kombinácia systemických účinných látok difenoconazole a tebuconazole, obsiahnutých v prípravku, chráni porast aj pred ďalšími chorobami, ktoré sa v tejto dobe môžu vyskytnúť. Na jar možno aplikovať od začiatku predlžovacieho rastu (resp. 1. viditeľného internódia) až po prvé viditeľné korunné plátky (BBCH 59). Aplikácia má vplyv na habitus rastliny v podobe zosilnenia a skrátenia stonky a podpore vetvenia. V spojení s jesennou aplikáciou Magnella rovnako v dávke 0,8 l/ha došlo v pokusoch 2015 k navýšeniu úrody dokonca o 24,6 % oproti neošetrenej kontrole.

 

Dúfajme, že tohtoročná sezóna nám dopraje konečne svoj štandardný priebeh nielen pre založené porasty, ale aj pre porasty zakladané pre sezónu 2017/2018.

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down