11.07.2017 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrovanie skladov obilnín proti skladovým škodcom

V tomto roku začala žatva pod vplyvom sucha skôr. Ošetrovanie obilia tým ale nekončí, ohrozené je skladovými škodcami. Všeobecne platí v boji proti škodcom v skladoch udržovať čistotu skladov, merať a znižovať teplotu naskladneného obilia, znižovať vlhkosť sušením a vetraním a používať insekticídy.

Signalizačná správa

Skladoví škodcovia

V uskladnenom obilí sú najvážnejšími škodcami plocháč skladový (Oryzaephilus surinamensis), múčiar obyčajný (Tenebrio molitor) a rušník skladový (Trogoderma granarium). Sú to chrobáky, ktoré prezimujú v skladoch alebo vo voľnej prírode ako imágo. Optimálne podmienky pre ich vývoj sú od 18 do 35°C a pri vlhkosti  vzduchu 90 percent. Do roka majú 2 až 3 generácie. Na zabránenie šírenia je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, najmä čistotu skladov a skladované obilniny pravidelne kontrolovať, mechanicky čistiť. Vysoké teploty nad 50°C alebo pod 0°C a vlhkosť pod 13 percent škodcov ničia. Chemická ochrana sa robí fumigáciou.

Potemník skladový (Tribolium confusum) prezimuje vo vyhrievaných skladoch ako chrobák alebo larva. Má obrovskú rozmnožovaciu schopnosť, samička denne kladie vajíčka, počas svojho života ich nakladie až tisíc. Optimálna teplota pre vývoj je 29°C, pod 10°C zastavuje vývin a pod 7°C hynie. V nevykurovaných skladoch má dve generácie do roka. Rovnako je potrebné v boji proti tomuto škodcovi dodržiavať čistotu skladu, vetrať, skladované produkty fumigovať a pred naskladnením ošetriť sklady insekticídmi.

Zrniar čierny (Sitophilus granarius) potrebuje na svoj vývoj teploty 25 až 30°C, pod 5°C prestáva žrať, pod 0°C hynie. Pri relatívnej vlhkosti pod 12 percent sa nevyvíja a hynie. Má 3 - 4 generácie za rok. V ochrane proti nemu sa odporúča dodržiavať čistotu a dezinfikovať sklady insekticídmi pred naskladnením. Prehriate substráty sa odporúča čistiť pri nízkej teplote a fumigovať.

Ochrana pred naskladnením

Pre rok 2017 sú na postrek alebo zahmlievanie prázdnych skladov, zbavených prachu a mastnoty a v silách, autorizované insekticídy s účinnou látkou tau-fluvalinate 100 mililitrov na meter štvorcový alebo dvojpercentný roztok proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down