20.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrovanie skladov pred naskladnením obilnín

Príprava na zber obilnín začína čistením, upratovaním a v prípade potreby ošetrovaním skladov. Všeobecne platí v boji proti škodcom v skladoch udržovať čistotu skladov, merať a znižovať teplotu naskladneného obilia, znižovať vlhkosť sušením a vetraním prípadne používať insekticídy.

Signalizačná správa

Najvážnejší škodcovia skladov

V uskladnenom obilí sú najvážnejšími škodcami plocháč skladový, múčiar obyčajný a rušník skladový. Sú to chrobáky, ktoré prezimujú v skladoch alebo vo voľnej prírode ako imágo. Na zabránenie šírenia je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, najmä čistotu skladov a skladované obilniny pravidelne kontrolovať, mechanicky čistiť. Vysoké teploty nad 50°C alebo pod 0°C a vlhkosť pod 13 percent škodcov ničia. Chemická ochrana sa robí fumigáciou. Ďalšími škodcami sú potemník skladový zrniar čierny.

Možnosti ošetrenia

Na postrek alebo zahmlievanie prázdnych skladov zbavených prachu a mastnoty a v silách sú autorizované insekticídy s účinnou látkou tau-fluvalinate Pôsobí ako kontaktný a požerový jed. Zasahuje do nervového systému hmyzu, narúša funkciu neurónov v interakcii s biochémiou sodíka. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli postrekom rovnomerne ošetrené všetky časti skladov. Autorizovaný je aj prípravok s obsahom účinnej látky etofenprox. Pôsobí na škodcov ako dotykový a požerový jed. Nie je systémový. Je to pyretroid pôsobiaci blokovaním prenosu nervových impulzov pozdĺž nervových vlákien, čím narušuje nervový systém škodcov, čo vedie k ich úhynu.

Insekticíd vo forme dymovnice (FU), určený na použitie spolu s insekticídnym postrekom v prázdnych skladoch pred naskladnením obilnín (pšenica, jačmeň, ovos, proso, pohánka, kukurica, tritikale, cirok, raž), na likvidáciu skladových škodcov (potemník hnedý, plocháč skladový, zrniar kukuričný, vijačka múčna atď.), obsahuje účinnú látku pirimiphos-methyl (orgánofosfát). Prípravok je hydrolyzovaný silnými kyselinami a zásadami, nespôsobuje koróziu mosadze, nerezu a hliníka. Nepoškodzuje nylon a polyetylén. Pirimophos-methyl v spojení s nosičom vytvára po zapálení termický aerosol, t. j. zmes dymu a plynu produkovaného horením nosiča a disperznej fázy účinnej látky. Prípravok ničí všetky štádiá škodcov okrem vajíčok. Je účinný najmä na lietajúci hmyz (napr. dospelé jedince molí) a voľne lezúcich škodcov (chrobáky, larvy, húsenice a i.).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down