21.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrujte porasty proti plesni zemiakovej

Na všetkých lokalitách na Slovensku došlo k splneniu predpokladov pre hospodársky významný výskyt plesni zemiakovej na skorých a poloskorých zemiakoch, na mnohých lokalitách aj neskorých zemiakoch. Krivka kĺzavého priemeru sa v mesiaci apríl nachádzala dva krát a viac nad alebo v tesnej blízkosti (85 percent) kritickej krivky. Je vhodné vykonať prvé preventívne ošetrenie zapojených porastov. Očakáva sa výskyt a šírenie choroby.

Signalizačná správa

K dispozícii sú mikrobiálne prípravky vo forme dispergovateľného prášku. Účinná látka huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Je spúšťačom indukovanej rezistencie voči chorobám.

Systémové fungicídy

Prenikajú do rastliny a sú šírené cievnym systémom aj do nových prírastkov, majú liečebné účinky, ich nevýhodou je vznik rezistencie. Autorizované sú účinné látky: cymoxanil + propamocarb. Propamocarb-hydrochlorid (karbamáty) je systémovo pôsobiaca účinná látka. Pri patogénnych hubách ovplyvňuje syntézu fosfolipidov a mastných kyselín, čím je narušovaná tvorba bunkových membrán. Negatívne ovplyvňuje rast mycélia, produkciu a klíčenie zoospór. Cymoxanil (skupina kyanoacetamidoxímov) pôsobí kuratívne a lokálne systémovo. Zabraňuje klíčeniu spór patogéna, ako aj tvorbe haustórií a rastu mycélia húb. Rastlinami je rýchlo prijímaná a transportovaná, translaminárne rozvádzaná.

Účinná látka fluazinam je v kontaktnom fungicíde s preventívnou účinnosťou. Na liste vytvára ochranný fungicídny film, ktorý zabraňuje klíčeniu spór na povrchu listov a stoniek. Formulácia prípravku je vybavená účinným zmáčadlom s odolnosťou voči zrážkam už 15 minút po aplikácii. Má antisporulačný účinok – bráni tvorbe zoospór a zároveň na povrchu pôdy vytvára film, ktorý bráni prieniku zoospór k hľuzám. Fluzinam ruší proces tvorby energie hlavne v hubách triedy Oomycetes.

Fluopicolide + propamocarb súodolné voči dažďu hodinu po aplikácii. Fluopicolide má silný účinok na uvoľňovanie zoospór, ku ktorému dochádza pri chladných podmienkach a výrazne ovplyvňuje ich mobilitu. Pôsobí tiež na klíčenie zoospór, na sporuláciu a inhibuje mycélium rastúce vo vnútri rastlinných pletív. V rastlline sa pohybuje aktopetálne. Propamocarb-hydrochlorid je systémovo pôsobiaca účinná látka. V patogénnych hubách ovplyvňuje syntézu fosfolipidov a mastných kyselín, čím narušuje tvorbu bunkových membrán. Negatívne ovplyvňuje rast mycélia, produkciu a klíčenie zoospór.

Účinná látka fosetyl-Al (fosfonáty) ovplyvňuje metabolizmus aminokyselín a skladbu bielkovín, posilňuje odolnosť rastlinných pletív voči infekcii. Obmedzuje klíčenie zoosporangií, blokuje rast mycélia a čiastočne obmedzuje sporuláciu. Účinkuje predovšetkým proti hubám z rodu Ooomycetes (Phytophthora spp., Plasmopara spp., Peronospora spp., Perenoplasmopara spp., Pythium spp.). Pôsobí systémovo, pohyb v rastline je akropetálny (xylémom) i bazipetálny (floémom). Je prijímaná nadzemnými časťami rastlín (v priebehu 30 minút po aplikácii) ako aj koreňmi. Účinkuje iba preventívne, vyznačuje sa dlhodobým účinkom. Veľmi dobre chráni mladé časti rastlín.

Lokálne systémové fungicídy

Nešíria sa v rastline cievnym systémom. Prenikajú do vnútra rastliny na mieste, kde dopadli - translaminárne až na spodnú stranu listu a dokážu zasiahnuť už vyklíčené spóry v rastline. Pôsobia preventívne, pri rýchlom zásahu aj kuratívne, zastavujú rast plesne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down