09.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetrujte proti pásavke a plesni zemiakovej

Upozorňujeme na pásavku zemiakovú. Autorizované sú prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. Prípravky pre včely jedovaté sú označené klasifikáciou Vč1. V žiadnom prípade neošetrujte zemiaky žiadnym prípravkom v čase, keď včely lietajú a sú tam prítomné kvitnúce buriny.

Signalizačná správa

Autorizované sú prípravky s účinnou látkou azadirachtín s ochrannou dobou iba štyri dni, chlorantraniliprole, cyantraniliprole, taktiež účinné látky spinosad a acetamiprid a pyretroidné prípravky, ktoré majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25°C.

Pleseň zemiaková

Naplnili sa predpoklady pre hospodársky významný výskyt plesni zemiakovej pre skoré a poloskoré zemiaky, krivka kĺzavého priemeru sa v 20. týždni nachádzala nad alebo v tesnej blízkosti (85 percent) kritickej krivky. Je vhodné vykonať prvé preventívne ošetrenie zapojených porastov. Očakáva sa výskyt a šírenie choroby.

Ochrana porastov

K dispozícii pre ochranu je mikrobiálny prípravok proti hubovým chorobám vo forme dispergovateľného prášku. Je spúšťačom indukovanej rezistencie voči chorobám. Účinná látka prípravku huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Vzhľadom na zrážky a vhodné teploty sa rozhodnite pre spôsob účinku fungicídov. Systémové fungicídy, ktoré prenikajú do rastliny a sú šírené cievnym systémom aj do nových prírastkov, majú liečebné účinky. Ich nevýhodou je vznik rezistencie, čo v praxi znamená, že pri častom používaní strácajú účinok. Autorizované sú účinné látky: cymoxanil+famoxadone do spotreby,cymoxanil + propamocarb(len rajčiak).Fluazinam jezvlášť vhodný na záver ošetrení pre vysokú účinnosť proti plesni na hľuzách. Odolnosť voči zmytiu je už 15 minút po aplikácii. Fluopicolide+propamocarb súodolné voči dažďu jednu hodinu po aplikácii. Kombinácia azoxystrobin+fluazinam je aj na alternáriu a čistý cymoxanil, cymoxanil+propamocarb acymoxanil+oxychlorid medi na pleseň. Listový fungicíd obsahujúci dve účinné látky s rozdielnym mechanizmom účinku: systémový cymoxanil a zoxamid (narúša delenie patogénnych buniek). Prípravok pôsobí preventívne a kuratívne. Ďalší fungicíd spreventívnym a kuratívnym účinkom obsahuje dve účinné látky, ktoré sa v pletivách pohybujú translaminárne a pohybom v xyléme sa zabezpečí aj ochrana listov, ktoré v čase aplikácie prípravku ešte neboli plne rozvinuté.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down