22.07.2016 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osivá pre každého pestovateľa

Jedna z najväčších expozícií na celoslovenskej výstave poľnohospodárov tradične patrila spoločnosti SAATBAU Slovensko s. r. o so sídlom v Trnave, ktorá opäť priniesla množstvo noviniek, ale aj osvedčených odrôd v rámci hustosiatych obilnín vrátane tvrdej a špaldovej pšenice, repky ozimnej a sóje. V portfóliu spoločnosti sú okrem hlavných poľných plodín zastúpené aj osivá minoritne pestovaných plodín.

"Rozsahom ponuky odrôd, ktorými vieme pokryť rôznorodé požiadavky pestovateľov, sa právom považujeme za jednu z najväčších osivárskych firiem s najrozmanitejším porfóliom osív na Slovensku,“ uviedol Ing. Teodor Sedlák, obchodný riaditeľ spoločnosti SAATBAU Slovensko, s. r. o. a dodal: „Na 5. ročníku Celoslovenských dní poľa návštevníkom predstavujeme predovšetkým výber najžiadanejších odrôd hustosiatych obilnín, repky ozimnej a sóje."

Najpredávanejšou odrodou pšenice ozimnej je aktuálne Lukullus s elitnou potravinárskou kvalitou, ktorá dosahuje štandardne vysoké úrody zrna so stabilnou objemovou hmotnosťou, vysokým obsahom proteínov a kvalitného lepku.  Disponuje dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vymŕzaniu, taktiež proti múčnatke, fuzáriám a hrdzi pšenicovej. Poskytuje stabilné úrody aj v suchších podmienkach.

Len pre zaujímavosť, časť slovenskej produkcie tejto odrody bola v roku 2014 ohodnotená renomovaným  talianskym mlynom - Molino Anselmo Tavano S.p.A. z Turína, ako druhá najlepšia potravinárska pšenica v Európe.

Ponuku ozimných pšeníc obohatili aj nové odrody: Balitus, Albertus a Urbanus.

Skorá bezosinatá odroda Balitus potravinárskej kvality A, je výnimočná v dosahovaní stabilne vysokých úrod. Pekárska kvalita je veľmi dobrá, dosahuje vyššie pádové číslo, stredné číslo sedimentu a vysokú hektolitrovú hmotnosť. Naproti tomu vyššia osinatá pšenica Albertus je elitnej potravinárskej kvality s výborným alveografom a indexom P/L. Aj v suchých ročníkoch dosahuje výborné úrody, čo ju radí medzi žiadaný exportný artikel. Urbanus je osinatá, stredne skorá odroda potravinárskej kvality A. Vysoké úrody dosahuje vďaka vysokej HTZ, je odolná proti poliehaniu a suchu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down