08.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslobodenie od odvodu za záber pôdy veľkí investori nikdy nevyužili

Oslobodenie od odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy pre významnú investíciu, ktoré novelou svojho nariadenia zrušila vláda, sa v praxi veľkými investormi nikdy nevyužilo. Uviedla to po rokovaní vládneho kabinetu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

BRATISLAVA. "Dôvod, prečo sme to (paragraf 4, odsek g), pozn. TASR) z nariadenia vypustili bol, že sa tento článok nikdy neuplatnil. Mali sme zároveň nótu z Európskej komisie (EK), že by v tomto bode mohlo ísť o nekalú štátnu podporu, respektíve pomoc. Nie je však potrebné sa obávať. Vláda bude významné investície vedieť podporiť cez odsek h) uvedeného paragrafu nariadenia, teda významným investíciám štát môže pomôcť cez svoje inštitúcie so 100-majetkovou účasťou," povedala.
      Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu (Smer-SD) zmena spomínaného vládneho nariadenia neovplyvní významné investície na Slovensku. "Vláda má určite mechanizmy, ako 'ošetrí' veľké investície typu KIA, PSA, či Jaguar Land Rover," dodal dnes Žiga.
"Návrh nariadenia vlády sa predkladá z dôvodu potreby vypustenia paragrafu 4, písmena g) týkajúceho sa oslobodenia od odvodu za odňatie poľnohospodárskej pôdy, ak ide o stavbu, na ktorú bolo vydané osvedčenie o významnej investícii, v sume najmenej 1 miliardy eur investičných nákladov a jej realizáciou sa vytvorí najmenej 2000 nových pracovných miest," spresnil v materiáli agrorezort.
EK podľa MPRV vyjadrila svoje obavy nad existenciou a aplikáciou uvedeného ustanovenia ako opatrenia údajnej neoprávnenej štátnej pomoci narúšajúceho hospodársku súťaž. MPRV SR sa preto po podrobnej analýze prípadu rozhodlo sporný paragraf z nariadenia vlády vypustiť, a to aj po predchádzajúcej konzultácii s dotknutými subjektmi – Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down