07.10.2014 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osobnosti vedy a kultúry v kampani na podporu farmárov

Podporiť malých rodinných farmárov si dala za cieľ kampaň "Podpor svojho farmára", ktorú dnes ráno prostredníctvom svojich sietí a sietí mnohých partnerských organizácií na internete spustilo občianske združenie Kreatívna brána.

BRATISLAVA. "Zobuďme sa, kým nebude neskoro. Spravme z poľnohospodárstva trvalo udržateľnú činnosť, aby sme nakoniec nehladovali."

Toto, ako upozornila autorka kampane Lucia Gallová, nie je výzva ekoaktivistov alebo záhradkárov.

"Ide o posolstvo, ktoré celému svetu vyslala Organizácia Spojených národov a rok 2014 vyhlásila za rok rodinných fariem," pripomenula.

Farmári dnes podľa Gallovej čelia mnohým výzvam. "Ich súčasné postavenie možno považovať za nedôstojné, časť z nich je nútená svoju prácu vykonávať v rozpore so zákonmi, keďže ten s rodinnými farmami nepočíta."

Podporiť malých rodinných farmárov pritom podľa nej môže znamenať "viac zdravších potravín, viac práce, posilnenie lokálnej ekonomiky, ekologickejšie poľnohospodárstvo a zdravšie životné prostredie".

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vníma rodinných farmárov ako poľnohospodárske subjekty, ktoré v budúcnosti výrazne podporia tvorbu pridanej hodnoty v poľnohospodárstve vysokým podielom ručnej práce a mierou spracovania prvovýrobnej komodity, a taktiež ako nositeľov inovačnej aktivity," zareagoval pre TASR hovorca rezortu Peter Hajnala.

Upozornil, že pojem rodinný farmár ministerstvo zadefinovalo v rámci Koncepcie podpory malých, mladých a rodinných farmárov.

"Na naplnenie zámerov a cieľov tejto koncepcie je potrebné vykonať úpravy právneho poriadku SR. Jedným z najzásadnejších nástrojov bude novela, ktorou sa má pre mladých poľnohospodárov a poľnohospodárske malé a mikropodniky zlepšiť dostupnosť nájmu poľnohospodárskych pozemkov, ktoré sú v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), a to za určených podmienok. Táto novela je v súčasnosti v legislatívnom procese," doplnil hovorca rezortu pôdohospodárstva.

Myšlienku prostredníctvom videí podporili známe slovenské osobnosti - herci, hudobníci, osobnosti občianskej spoločnosti i akademici.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down