23.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otvára sa téma, akým spôsobom sa budú vyrábať vajcia

V poslednej dobe je „in“ téma zdravého stravovania a zdravej výživy, pretože takmer každý od batoľaťa, cez škôlkára a školáka až po dospelého jedinca a dôchodcu sa už chce zdravo stravovať a čo najdlhšie a najkvalitnejšie si požiť. V tejto súvislosti sa otvára zase téma spôsobu výroby vajec.

Musím sa priznať, že dosť často mi to zvyšuje tlak, ale nie je to určite obsahom cholesterolu vo vajciach, je to skôr nezmyselnými krokmi jednak zo samotného Bruselu, alebo neuváženými vyhláseniami takzvaných „odborníkov na výživu“. Neviem, ako sa im to podarilo, ale výsledkom je skutočnosť, že od roku 2025 sa najväčšie obchodné reťazce v Európe zaviazali, že nebudú kupovať vajcia, vyprodukované v klietkach.

Len pre upresnenie, pre širokú verejnosť – v Európskej únii sa minimálne 90 % všetkých vajec vyrobí v klietkach. Jedinými priekopníkmi podstielkovej technológie sú chovatelia vo Veľkej Británii, kde približne 60 % vajec je vyprodukovaných na podstielkach. Všetci ostatní v Európe vyrábajú vajcia takmer výlučne v klietkach.

Odborníci na technológie prepočítali, keby Británia chcela prerobiť i zvyšok, teda 40 % technológie, na podstielkovú, stálo by ju to približne 500 miliónov libier, čo je asi 565 miliónov eur.

Na margo týchto údajov, Francúzsko má 70 % produkcie v klietkach a taký veľký producent vajec, ako je Španielsko, má dokonca 92 % svojej produkcie, ktorú, samozrejme, vyváža do celej EÚ, taktiež v klietkach. Podobne je to i v ostatných členských krajinách EÚ. Malou výnimkou je Nemecko, kde podobne, ako v Británii,  je trendom používať podstielkové vajcia, ale nie až v takej miere, ako vo Veľkej Británii. Podobne je to i na našom malom Slovensku, kde sa približne 90 % z celej produkcie sa vyrába v klietkach.

V USA si z tohto "problému" vôbec nerobia ťažkú hlavu, a tam nemajú dokonca ani špecifikované, čo je to klietka, aké sú jej rozmery - čiže v tom majú úplný "hokej". I keď asi dobrý, keďže z olympiády nás pred pár dňami "poslali domov".

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down