15.10.2013 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocinári sú s tohtoročnou úrodou jabĺk pod hradom Čičva spokojní

Ovocinári na hornom Zemplíne odštartovali pred niekoľkými dňami zber tohtoročnej úrody jabĺk. Sezónu 2013 hodnotia z pohľadu produkcie tohto ovocia ako priemernú.

"Jablká pestujeme na výmere 4,36 hektára. Ide o päť odrôd, prvú sme pozbierali rubinolu, vyšla veľmi pekne, aktuálne zbierame odrody topaz, jonagored a ostáva nám ešte pinola. Tento rok nám nezarodil golden, čo zrejme ovplyvnili jarné mrazy," informovala TASR Anna Turčíková zo spoločnosti Agromix so sídlom v obci Sedliská.
      Aj napriek výpadku spomínanej odrody sa podľa jej slov dá hovoriť o roku 2013 ako o priemernom roku z pohľadu produkcie. Opeľovacie pomery síce neboli z jari celkom ideálne, čo sa neskôr podpísalo pod menší počet plodov na stromoch, tohtoročné jablká sú ale krajšie a väčšie ako vlani.
      "Priemerne nám vyšli okrem goldenu asi všetky odrody jabĺk. Z rubinoly sme zozbierali 45 ton z hektára, u topazu to bude zrejme okolo 65 až 70 ton, v prípade jonagoredu a pinoly asi 60 ton z hektára," vyčíslila Turčíková.
      Choroby sa v tomto roku jablkám pod hradom Čičva, kde má Agromix svoje ovocné sady, vyhýbali. Výnimkou bola iba odroda jonagored, ktorú postihla chrastavitosť. Napáchala však iba minimálne škody.
      Jablká zo Sedlísk smerujú po ich zbere na trh k regionálnym predajcom, avšak predovšetkým do vyše 50 materských a základných škôl v okresoch Snina, Stropkov, Humenné a Vranov nad Topľou.
      Ovocinárska sezóna pod hradom Čičva sa začína každoročne zberom jahôd, pokračuje zberom marhúľ, višní, malín, broskýň, sliviek a ako posledné prichádzajú na rad jablká. Firma sa zaoberá aj produkciou obilnín, slnečnice, repky olejnej, ale aj viacerých druhov zeleniny - zemiakov, mrkvy, petržlenu, cibule a kapusty. V portfóliu má aj výrobu 100-percentných ovocných štiav.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down