02.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimné jačmene Hyvido pre každého pestovateľa

Medzi základné charakteristiky habitu hybridných ozimných jačmeňov Hyvido patrí mohutné steblo, bohaté odnožovanie a rozsiahly koreňový systém. Prinášame jednu novinku a tri praxou preverené a kvalitné odrody.

V tomto roku predstavujeme novú odrodu Hyvido SY Dakoota.

SY Dakoota  - Výkonný za sucha               NOVINKA

       SY Dakoota patrí v našom sortimente vzrastovo k tým nižším (výška sa pohybuje okolo 75 cm), ale zároveň aj robustným hybridom, čo jej zaručuje výborné hodnotenie z hľadiska nepoliehania. Táto vlastnosť so sebou nesie aj znížené nároky na morforegulačné ošetrenie porastu.

       V prípade SY Dakoota ide o kompenzačný typ odrody s vynikajúcou odnožovaciou schopnosťou. V kombinácii s vysokou objemovou hmotnosťou HTZ (hodnoty na úrovni najlepších dvojradových jačmeňov) a veľmi vysokou hektolitrovou hmotnosťou, ponúka vysoký úrodový potenciál. SY Dakoota vyniká vysokou stabilitou úrody, ktorú preukázala v trojročnom testovaní na lokalitách v Českej republike. Hybridná odroda SY Dakoota bola registrovaná v Nemecku v sezóne 2020.

       Hybrid možno siať aj v neskorších agrotechnických termínoch. Vtedy plne rozvinie svoje odnožovacia schopnosti, kedy pred zimou vytvorí kvalitný porast s optimálnym počtom odnoží. Svoj vysoký potenciál úrody napĺňa vo všetkých pestovateľských podmienkach vrátane suchších lokalít s pôdami piesčitého typu. Z hľadiska odolnosti voči suchu sa jedná jednoznačne o najodolnejší hybrid v našom portfóliu. SY Dakoota nadväzuje na svojho predchodcu hybrid SY Toreroo, ktorého vlastnosti si nesie, vrátane vynikajúceho zdravotného stavu. Dosahuje vysokú úrodu aj vo fungicídne neošetrenom variante.

      Hybrid SY Dakoota si zachoval, vďaka svojmu pôvodu z genetiky SY Toreroo, vysokú odolnosť voči hnedej škvrnitosti jačmeňa v kombinácii s hrdzou. Dobre tiež reaguje na navýšenie intenzity. Avšak aj v nižšej intenzite pestovania je SY Dakoota schopná maximálne využiť dostupný dusík. Aj táto schopnosť ju tak výrazne odlišuje od líniových odrôd. Z hľadiska hodnotenia skorosti v zbere patrí k skoršom odrodám.

       SY Dakoota ponúka stabilne vysokú úrodu podporenú vysokou nepoliehavosťou, odolnosťou voči suchu a veľmi dobrým zdravotným stavom.

Hybridy známe, na mnohých poliach preverené

        Portfólio odrôd hybridného ozimného jačmeňa obsahuje celkom 4 hybridy od plne klasového typu až po plne kompenzačný typ, ktorým je aj práve novo uvádzaná odroda SY Dakoota.

Medzi ostatné ponúkané odrody patria:

  • SY Baracooda
  • SY Galileoo
  • SY Toreroo

SY Baracooda  - Mimoriadne veľké klasy

      Medzi zástupcu klasového typu radíme odrodu SY Baracooda. Je známa vysokým potenciálom úrody. Vyniká veľkosťou klasu, vysokou objemovou hmotnosťou a HTZ. Odroda je určená hlavne pre intenzívne pestovanie, kde dosahuje veľmi vysoké úrody.

 

SY Galileoo – Úroda, flexibilita, odolnosť voči zime

        Hybrid SY Galileoo možno pestovať vo všetkých oblastiach určených pre produkciu ozimného jačmeňa. Hlavnou prednosťou je kombinácia vysokej odnožovacej schopnosti a veľkého klasu, čo ho predurčuje práve na použitie v rôznych pestovateľských podmienkach. Ďalším benefitom je veľmi dobrá zimuvzdornosť a dobrá odolnosť voči múčnatke, hrdziam a hnedej škvrnitosti jačmeňa. Z kvalitatívnych parametrov vyniká vysokou hmotnosťou tisícky zŕn. SY Galileoo sa hodí pre intenzívne podmienky pestovania.

SY Toreroo – Veľa klasov, vysoká úroda

        Ide o typickú kompenzačnú odrodu jačmeňa. Vyniká vysokým odnožovacím potenciálom v kombinácii s vysokou zimuvzdornosťou. K prednostiam odrody patrí tiež zdravotný stav a stabilita stebla. Odroda SY Toreroo je vhodná pre pestovanie vo všetkých oblastiach, odporúča sa tiež do vyššie položených a menej intenzívnych oblastí. Veľkým benefitom je aj vysoká schopnosť tvorby produktívnych odnoží v jarnom období. Preto nevadí, keď porast vstupuje do zimy s menším počtom odnoží.

A čo morenie?

          V sezóne 2021 bude osivo hybridného jačmeňa Hyvido ošetrené prémiovým fungicídnym moridlom Vibrance Star.

         Toto ošetrenie zaisťuje nielen kompletnú fungicídnu ochranu zakladaného porastu (piestovka trávová, pleseň snežná, snete), ale tiež rýchly vývoj koreňového systému aj v suchých podmienkach vďaka morforegulačným vlastnostiam účinnej látky sedaxane. Toto urýchlenie vývoja a mohutnosti koreňovej sústavy označujeme pod názvom „Rooting power“. Nesie v sebe aj vyššiu odolnosť voči suchu, čím sa odlišuje od iných moridiel bez obsahu účinnej látky sedaxane.

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down