04.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

P. Baco vidí dvojnásobný úpadok

Poľnohospodárstvo v Českej republike sa podľa bývalého ministra pôdohospodárstva SR a exposlanca Európskeho parlamentu (EP) Petra Baca adaptovalo na nové spoločensko-ekonomické zmeny lepšie ako poľnohospodárstvo na Slovensku.

"Okrem Poľska aj poľnohospodárstvo v ČR sa adaptovalo lepšie ako poľnohospodárstvo v SR. Dá sa povedať, že lepšie v takej miere, v akej majú českí poľnohospodári vyššie podpory," uviedol P. Baco pre TASR.

Napríklad, v ČR okrem vyššieho základu priamych platieb každoročne dorovnávali priame platby EÚ aj zo štátneho rozpočtu v plnej výške, a tiež, tak ako v Poľsku, štátnu pomoc poskytovali od vstupu do EÚ vo výške takmer 60 eur/ha, kým na Slovensku to bolo len 2 eurá/ha. Podľa exposlanca EP treba taktiež poukázať na fakt, že zatiaľ čo slovenská vláda v roku 2000 zrušila podporný pôžičkový fond na rozvoj pôdohospodárstva, vláda ČR ho práve vtedy zaviedla ako osvedčený vzor zo SR. Pomocou tohto fondu si podľa P. Baca českí poľnohospodári za dve volebné obdobia zásadne zmodernizovali svoje podniky. Ani pravicové vlády v ČR nerobili také zásadné zmeny v cieľoch a v podporách poľnohospodárstva, ako to bolo v SR.

"Rozdielne agrárne politiky sú hlavným dôvodom toho, prečo hovoríme v roku 2010 o dvojnásobnom úpadku slovenského pôdohospodárstva oproti českému," dodal P. Baco.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down