09.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

P. Kažimír presadil na výbore zmeny v evidencii cien aj v účtovníctve

Obchodníci, ktorí predávajú tovar, budú mať zrejme menej povinností. Ministerstvo financií SR totiž v novele zákona o cenách navrhuje, aby sa podnikateľom predávajúcim tovar, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien, zrušila povinnosť viesť a uchovávať cenovú evidenciu. Legislatívny návrh dnes získal podporu Ústavnoprávneho výboru NR SR.

 Táto novinka by sa však nemala dotknúť tých podnikateľov, ktorých celková suma majetku presahuje 350.000 eur, majú vyšší obrat ako 700.000 eur a zamestnávajú viac ako desať ľudí. Rezort financií chce touto novelou zákona znížiť administratívnu záťaž podnikateľov. Zároveň by mohlo zníženie záťaže v cenovej evidencii podľa ministerstva podporiť hospodársky rast Slovenska.
      Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) presvedčil členov výboru aj o potrebe zmiernenia povinností, ktoré pre podnikateľov vyplývajú z účtovníctva. Zabezpečiť to má novela zákona o účtovníctve s cieľom znížiť administratívnu záťaž pre podnikateľov účtujúcich v podvojnom účtovníctve, tiež pre účtovné jednotky nezriadené na účely podnikania a pre podnikateľov s jednoduchým účtovníctvom.
      Nová právna norma má tiež znížiť periodicitu na inventarizáciu majetku. Dlhodobý majetok by sa mal inventarizovať len raz za štyri roky a peňažné prostriedky v hotovosti len ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Zároveň sa majú zmierniť povinnosti pri vedení účtovníctva pre tie účtovné jednotky, ktoré neboli zriadené na účely podnikania.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down