24.07.2012 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Paranoja

John Dali, komisár zodpovedný za zdravie a spotrebiteľskú politiku, odkázal koncom júla všetkým občanom EÚ: „Európski spotrebitelia sa môžu spoliehať na najprísnejšie normy týkajúce sa bezpečnosti potravín na svete.“

Po mnohých potravinových škandáloch vyznieva tento odkaz nielen výsmešne, ale najmä paranoicky. Nie je na mieste spochybňovať systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) a nemožno mu uprieť, že vďaka nemu sa zabránilo mnohým rizikám týkajúcim sa bezpečnosti potravín.
Spochybniteľné sú stanoviská oprávnených. Kde je podľa nich hranica únosnosti „prehreškov“, aby zákonodarca, zodpovedný za zdravie ľudí, pred sebou samým priznal  nedostatočnosť kontrol s negatívnym dopadom na zdravie občanov? 
Napriek vyhláseniu komisára o bezpečných potravinách, o škandáloch počuť veľmi často. Nepočuť však o postihoch, respektíve o ich naplnení, ktoré sú udelené tým, ktorí ľahkovážne hazardujú s ľudským zdravím. Varovať občana, aby nekupoval hydinu či vajcia, nie je dostatočný postih za ujmu, ktorú občan utrpel.
KRISTÝNA ŠMEHÝLOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down