05.04.2013 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Parlament žiada väčšiu flexibilitu

Februárová dohoda lídrov členských krajín Európskej únie na podobe rozpočtu únie na roky 2014 – 2020 znamenala veľkú úľavu a nádej. No mesiac po tejto dohode poslanci Európskeho parlamentu, ktorí musia tiež tento rozpočet schváliť, predbežne odmietol lídrami schválenú podobu viacročného finančného rámca EÚ.

Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol slovenský europoslanec Vladimír Maňka, poslanci EP vidia v predloženej podobe rozpočtu viacero vážnych hrozieb.“V prvom rade nám prekážalo, že v návrhu neboli kryté platby. To znamená, že na schválené a prípadne aj realizované projekty by nebol dotatok zdrojov. Tento deficit by sa podľa nás dal vykryť tak, že budú možné presuny medzi jednotlivými kapitolami, ale aj medzi jednotlivými rokmi. Teraz sa totiž peniaze nevyčerpané v danom roku vracajú späť členským štátom,“ vysvetlil V. Maňka.
Ako ďalej uviedol, EP taktiež požaduje, aby sa nefinancovali projekty, ktoré neprinesú pridanú hodnotu, ale tiež to, aby sa po dvoch – troch rokoch mohol rozpočet prehodnotiť a podľa potreby aj upraviť.
„Myslím si, že na našich požiadavkách, najmä pokiaľ ide o flexibilitu rozpočtu a možnosť jeho prehodnotenia, sa dokážeme zhodnúť, najmä ak máme na svojej strane aj Európsku komisiu. Predpokladám teda, že v júni by sme mohli mať na stole konkrétny návrh viacročného finančného rámca a že potom na jeseň ho aj schválime,“ konštatoval europoslanec Sergej Kozlík.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down