13.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pasívne saldo sa opäť prehĺbilo

Dovoz agropotravinárskych výrobkov za desať mesiacov minulého roka sa medziročne zvýšil.

V období od januára do októbra 2010 sa na Slovensko doviezlo zo zahraničia oveľa viac poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov ako sa od nás vyviezlo. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
Pasívne aaldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami dosiahlo počas desiatich mesiacov minulého roku hodnotu 814,6 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009 sa pasívne saldo zvýšilo o 139,7 mil. eur, čo predstavuje nárast o 20,7 percent.
Saldo zahraničného obchodu sa prehĺbilo v prípade rastlinných komodít, potravín, nápojov, tabaku a v odvetví tuky a oleje. V odvetví živočíšnych výrobkov sa v medziročnom porovnaní pasívne saldo mierne znížilo.
Od januára do októbra 2010 Slovensko doviezlo poľnohospodárske a potravinárske výrobky v objeme 2,6 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím 2009 sa dovoz zvýšil o 15,2 percenta. Najvýraznejšie – o 28 percent – pritom stúpol dovoz živočíšnych výrobkov. Dovoz rastlinných výrobkov vzrástol o 15 percent.
Od januára do konca októbra 2010 sa zo Slovenska vyviezli agropotravinárske výrobky v celkovej hodnote 1,8 mld. eur, čo predstavuje medziročný nárast o 12,9 percenta. Najviac, - o 47,1 percenta - sa zvýšil vývoz živočíšnych výrobkov. V odvetví rastlinných výrobkov sa vývoz medziročne zvýšil iba o 0,9 percenta.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down