10.11.2021 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pekári odmietajú návrh vlády, aby testovali zamestnancov na vlastné náklady

Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári odmietajú návrh vlády, ktorá im chce prikázať testovanie zamestnancov na vlastné náklady. Uviedol to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v reakcii na medializované úvahy vládneho kabinetu, že zamestnávatelia by mali testovať svojich pracovníkov.

BRATISLAVA. V prípade pekární, ktoré patria ku kritickej infraštruktúre, by podľa zväzu išlo o náklady aj v stovkách tisíc eur mesačne. Pekári, ktorí boli vylúčení počas prvej aj druhej vlny pandémie z akýchkoľvek covidových pomocí, tieto náklady nedokážu znášať a museli by podľa zväzu výrobu pozastaviť alebo opäť drasticky zvýšiť svoje predajné ceny.
"Vláda prenáša zodpovednosť štátu na zamestnávateľov. V prípade pekárov nebola schopná ani za viac ako rok a počas úradovania dvoch ministrov pôdohospodárstva navrhnúť kompenzačné opatrenia. Teraz sa chystá zaviesť pre zamestnávateľov novú 'testovaciu daň'. Pekári sú v ekonomickej situácii, ktorá jednoducho neumožňuje mesačne zvyšovať náklady o stovky tisíc eur. Kontrakty s odberateľmi majú uzatvorené a obchodníci ich nechcú otvárať. Vláda si musí uvedomiť, že jednoducho nemôže z týždňa na týždeň vytvárať nové náklady bez akýchkoľvek kompenzácií," povedal Milan Lapšanský, výkonný riaditeľ SZPCC.
Pekárne sú podľa neho subjektmi hospodárskej mobilizácie, keďže majú povinnosť zabezpečovať dodávky strategických potravín – chleba a pečiva obyvateľom krajiny. Na to však potrebujú kritickú masu zamestnancov. Vzhľadom na aktuálne platný COVID automat a vyjadrenia predsedu vlády, že náklady na testovanie budú musieť znášať zamestnávatelia, by museli testovať zamestnancov minimálne každý druhý deň, pripomína.
Spresnil, že pre jednu priemerne veľkú priemyselnú pekáreň to predstavuje nové náklady 3000 eur na jediné antigénové a až 15.000 eur na jedno PCR testovanie. Mesačne by tak išlo asi o 200.000 eur na jednu priemyselnú pekáreň. Pri tlaku na zdražovanie výrobkov z dôvodu rastu cien všetkých vstupov od surovín, energií, obalov, služieb až po cenu práce by tak nedokázali ani pokryť výrobné náklady.

/tasr/

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down