12.10.2018 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pekné umiestnenia v silnej konkurencii

Žiaci Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre sa dňa 22. septembra zúčastnili Medzinárodnej mládežníckej súťaže v orbe, ktorá sa konala v estónskom Olustvere. V konkurencii žiakov stredných škôl z deviatich európskych štátov obsadili krásne štvrté, resp. siedme miesto. Ku pódiovému umiestneniu však nechýbalo veľa a vzhľadom na podmienky, ktoré na Slovensku títo žiaci majú sa jedná o úspech.

Medzinárodnej súťaže v orbe sa študenti z SOŠ veterinárnej zúčastnili už po druhý krát po tom, čo riaditeľka školy, Mgr. Edita Križanová zistila, že študenti ich školy môžu participovať na takomto zaujímavom podujatí. Pedagogické pracovníčky so skúsenosťami z podobných podujatí, Ing. Jana Bujdáková a Mgr. Drahomíra Vargová následne vybrali dvoch reprezentantov z radov študentov SOŠ veterinárnej. Títo študenti mali už z minulosti skúsenosti s orbou, čo možno označiť ako jednu z dôležitých výhod vzhľadom na podmienky, ktoré majú žiaci slovenských stredných škôl v oblasti praktického vzdelávania sa v tejto oblasti. Slovenskú republiku reprezentoval študent odboru agropodnikanie – farmárstvo Andrián Kilmajer a študent odboru veterinárne zdravotníctvo a hygiena - chov hospodárskych zvierat Kristian Randar.

I mladí ľudia môžu mať vzťah k poľnohospodárstvu

V strednej škole sa pred dvoma rokmi začali viac zaujímať o činnosť organizácie EUROPEA, ktorá je združením vzdelávacích zariadení pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka. I vďaka tejto organizácii sa škola dozvedela o súťaži v Estónsku, avšak všetky náklady spojené so zahraničnou cestou študentov si musela hradiť z vlastných zdrojov. V škole ponúkajú študentom odboru agropodnikanie – farmárstvo možnosť bezplatného vodičského kurzu na traktor v rámci snahy zatraktívniť toto povolanie už pre študentov strednej školy. Študenti z ostatných odborov majú možnosť získať vodičský preukaz na traktor uhradením iba 33 % z bežnej ceny kurzu. I týmto sa snaží škola motivovať svojich žiakov, aby viac inklinovali k poľnohospodárstvu. Na získanie praktických skúseností v práci s traktorom však škola nedisponuje vhodnými plochami, a z tohto dôvodu nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Radar s. r. o. Zbehy, kde bolo študentom umožnené absolvovať trojdňovú prípravu na súťaž v orbe.

O tom, ako sa mladý študent dostal ku práci v poľnohospodárstve a k samotnej súťaži v orbe sme sa pozhovárali s Kristianom Randarom. „Moja rodina síce doma nefarmárči, avšak už ako malého chlapca ma začala baviť práca spätá s poľnohospodárstvom. Po návštevách rôznych poľnohospodárskych podnikov som sa začal viac zaujímať o poľnohospodárstvo a o poľnohospodársku techniku. Sledovaním práce na družstve a samovzdelávaním na internete som získal viacero informácii napríklad aj o samotnej orbe. Po získaní vodičského preukazu na traktor som kontaktoval jedno poľnohospodárske družstvo, kde som sa informoval o možnosti študentskej brigády – práci na traktore,“ popísal začiatky svojej záľuby Kristian Randar, ktorý je študentom tretieho ročníka. Ten je dôkazom, že i mladých ľudí môže baviť práca v poľnohospodárstve. K. Randar vidí ako hlavný problém neatraktívnosti práce v poľnohospodárstve medzi mladými ľuďmi ich mylnú predstavu o náplni samotnej práce. „Dnešní mladí ľudia si myslia, že poľnohospodárstvo je o tom, že dostanú vidly a budú s nimi hádzať hnoj. Mýlia sa. Poľnohospodárstvo je dnes o práci v prírode za pomoci moderných a komfortných strojov a technológií. Často je i dobre finančne ohodnotená,“ povedal nám o svojom pohľade na poľnohospodárstvo študent K. Randar.

Samotná súťaž v Olustvere

V prvý deň podujatia si študenti vylosovali techniku, s ktorou si mohli následne vyskúšať orbu na skúšobných políčkach. Bolo potrebné oboznámiť sa s traktorom, vyskúšať rôzne nastavenia náradia a pripraviť sa tak na druhý deň podujatia, ktorý bol dňom súťažným. Našim reprezentantom sa podarilo  vylosovať si traktor Valtra, ktorý bol agregovaný s pluhom značky Kverneland. S týmto traktorom boli naši reprezentanti podľa ich slov nadmieru spokojní.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 41

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down