27.03.2015 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peniaze nestačia na obnovu starej techniky, nieto rozvoj

Inovatívne technológie v poľnohospodárskej technike a mechanizácii predstavuje medzinárodný poľnohospodársky veľtrh Agrosalón na nitrianskom výstavisku Agrokomplexu.

NITRA. Prezentuje sa na ňom vyše 150 firiem zo Slovenska, z Česka, Maďarska, Poľska, Nemecka, Rakúska či Talianska. Podľa Jána Jecha, prezidenta Agrionu - Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR, ktoré je spoluorganizátorom veľtrhu, je slovenských výrobcov poľnohospodárskej techniky žalostne málo. Na veľtrhu prezentuje spoločnosť Greenpon Poniky prvý samochodný slovenský postrekovač na talianskom podvozku Mazzotti. Svetlá výška stroja je od 140 do 170 centimetrov, zaujímavosťou sú ramená postrekovača, ktoré dosahujú rozpätie 36 metrov.

„Slovenský výrobca ho vyrobil v spolupráci s talianskou firmou. Je to prvý kus, uvidíme, či sa táto spolupráca rozvinie, no vyzerá to sľubne,“ skonštatoval Jech. S novinkou prišiel do Nitry aj výrobca sejačiek z Hlohovca. Prezentuje osemmetrovú sejačku, určenú na sejbu hustosiatych plodín. Stroj vyrába PD Hlohovec a je najvýkonnejším v portfóliu tohto slovenského výrobcu.
 Podľa Jecha je súčasná situácia v obnove poľnohospodárskej techniky na Slovensku problémová. Väčšina strojov v prvovýrobe je staršia ako 10 až 12 rokov, obnovených by malo byť 40 až 60 % techniky podľa kategórií. „Peniaze, ktoré do obnovy techniky prichádzajú, nestačia ani na pokrytie jednoduchej obnovy, už vôbec nie na nejaký rozvoj,“ tvrdí Jech. Prioritne treba podľa jeho názoru obnoviť traktory, stroje pre živočíšnu výrobu a v rámci rastlinnej výroby stroje na výrobu krmív.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down