12.06.2024 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektívne novinky KWS pre sezónu 2024

Novinka KWS Demos má predpoklady v budúcnosti nahradiť Umberto KWS. Jej výnimočnou prednosťou je odolnosť proti škodcom, konkrétne proti skočke repkovej, ktorá naberá na význame pri pokračujúcich reštrikciách účinných látok. Nebezpečné je hlavne poškodenie repky larvami na jeseň a skoro na jar.

M. Javor informoval o výsledkoch pokusov, ktoré sú štvrtým rokom založené vo viacerých krajinách: „Zistené bolo rozdielne napadnutie hybridov repky skočkou repkovou, hlavne v počtoch lariev na rastlinu a odrodu a to od 30 do 70 percent, čo je už významný rozdiel.“ Ako ďalej uviedol nie je to ochrana pre dospelcami, ktoré dokážu pestovatelia eliminovať morením a insekticídnymi zásahmi počas jesene. Je to poznatok týkajúci sa počtu lariev na jar v rastlinách konkrétnych hybridov. „Hybridy s nižším výskytom lariev označené ako "Insect Protect" zvyšujú šance na lepšiu a stabilnejšiu úrodu semena repky,“ dodal M. Javor. Práve takým je KWS Demos, registrovaný ÚKSÚP-om, v skúšaní ktorého dosiahol 109 percent na priemer úrod kontrolných odrôd. Zaujímavý je aj pre olejnatosť na úrovni 48 percent. "Už len výberom hybridu repky môžete mať podchyteného závažného škodcu akým je skočka repková," dodal M. Javor k novinke, ktorú rozhodne odporúča vyskúšať.

Druhou novinkou aktuálnej sezóny je KWS Lauros. „Je to hybrid, ktorý vyhráva pokusy ako v Poľsku tak v Maďarsku, čo sú krajiny s klimaticky veľmi rozdielnymi podmienkami prostredia,“ uviedol k novinke M. Javor. V registračných skúškach v Poľsku dosiahol 116 percent na priemer úrod kontrolných odrôd a podobne sa mu darilo aj v Maďarsku. Na Slovensku bol registrovaný po dvoch rokoch skúšania ÚKSÚP-om, kde skončil na druhom mieste. Nadštandardný zdravotný stav podporuje celý rad génov: Rlm7 - odolnosť proti fómovej hnilobe, toleruje vírus proti žltačke okrúhlice (TuYV), má zvýšenú pevnosť šešúľ, ktorá znižuje predzberové a zberové straty. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down