29.03.2019 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektívne novinky pre sezónu 2019

„Naše portfólio v tomto roku obohatí viacero perspektívnych prípravkov pre ochranu poľnohospodárskych plodín predovšetkým do obilnín, ale aj pre ochranu viniča hroznorodého a ovocných rastlín,“ uviedol Ing. Ervín Máťuš, regionálny zástupca spoločnosti ADAMA počas odborného semináru v Nitre.

Systémový herbicíd Twister (metamitron, ethofumesate) je určený na ničenie dvojklíčnolistových burín v cukrovej a kŕmnej repe. Technológia ošetrenia repy je postavená na preemergentnej a následne postemergentnej aplikácii Twisteru do vzídenej repy. „Pokiaľ máte problémy s výskytom podslnečníka, ktorý nemožno v repe podceniť, je vhodné pridať účinnú látku triflusulfuron s pomocnou látkou Velocity, ktorá zabezpečí jej lepší účinok,“ dodal E. Máťuš. Ďalší variant pozostáva z čisto postemergentnej aplikácie Twisteru, doplnenú o triflusulfuron a Velocity. Posledný variant ošetrenia je v kombinácii s prípravkom Kontakt 320 SC s posilneným účinkom proti niektorým významným burinám, napr. mrlíkom, pohánkovcu, stavikrvom a horčiakom. Kontakt 320 SC je možné aplikovať od vytvorenia klíčnych listov repy až do 9 listu repy, najdôležitejšie je nepremeškať rastovú fázu burín, t. j. maximálne dva pravé listy.

Novinky v ochrane obilnín

Novinku Avatar s účinnými látkami chlorothalonil a cyproconazole, predstavil E. Máťuš ako základný fungicíd do antirezistentnej ochrany obilnín. Cieľom ošetrenia sú septórie a hrdze. Optimálny termín pre aplikáciu je koncom odnožovania až začiatkom steblovania v dávke 2 litre na hektár.

Kombinovaný fungicíd Slape Trio (prothioconazole, spiroxamine, tebuconazole) je registrovaný do všetkých obilnín, okrem ovsa, v dávke 0,7 až 0,9 litra na hektár. V spektre záberu prípravku sú najdôležitejšie choroby obilnín, ako múčnatka, hnedá a rynchospóriová škvrnitosť, septoriózy a hrdze. Účinné látky prípravku zabezpečujú ako preventívny, tak kuratívny účinok a vďaka spiroxaminu aj eradikatívny účinok. Prioritne je určený na ochranu posledných listov a klasov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down