17.01.2020 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektívy pestovania sladovníckeho jačmeňa

„V posledných rokoch výroba alkoholického piva na Slovensku klesá, dnes je na úrovni dvoch miliónov hektolitrov ročne. Je to spôsobené viacerými faktormi. Spotrebitelia menia svoje návyky, napr. zvyšuje sa spotreba nealkoholických nápojov a nealkoholických pív. Celková výroba piva v SR – alkoholického, nealkoholického a radlerov dosahuje 3 186 000 hektolitrov ročne.“

Uviedol Ing. Tomáš Ševčík, manažér sladovne Heineken Slovensko Sladovne - najväčšieho spracovateľa sladovníckeho jačmeňa na Slovensku, počas odbornej konferencie spoločnosti RWA SLOVAKIA v Nitre.

Spoločnosť Heineken Slovensko Sladovne má na ročnej celoslovenskej produkcii piva 56 percentný podiel, spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko 34 percent, nasleduje pivovary Steiger a Urpiner a remeselné pivovary sa podieľajú zatiaľ jedným percentom, ich produkcia však naďalej rastie. Spotreba piva na Slovensku je celkovo stabilizovaná a v posledných rokoch sa hýbe na úrovni okolo štyroch miliónov hektolitrov piva. Rozdiel 800 000 hektolitrov predstavuje importované pivo, hlavne z ČR. Na Slovensku na jedného obyvateľa ročne spotrebujeme 74,5 litra piva (2018).

Na to, aby sme vyrobili pivo, potrebujeme slad. Z celosvetového hľadiska je Slovenská republika vo výrobe sladu na dvanástom mieste, čo je na takú malú krajinu mimoriadne. V rámci EÚ je Slovensko na šiestom mieste.

Na Slovensku máme celkovo 7 veľkých sladovní, z nich Heineken Slovensko Sladovne s trhovým podielom 43 percent vyrobí 111 000 ton sladu ročne. Nasleduje Lycos - Trnavské sladovne s 25 percentným podielom, ďalej Sladovňa Michalovce, Plzeňský Prazdroj Slovensko, Osivo Zvolen - Levická sladovňa, Tatranská sladovňa a Sladovňa SESSLER. Podiel spotreby sladu na slovenskom trhu je 19 percent, až 81 percent sladu vyrobeného na Slovensku sa exportuje.

Potreba jačmeňa narastá

Sladovne na výrobu 292 600 ton sladu ročne (údaj z roku 2018), čo je za posledné roky najvyššie číslo, potrebujú 379 000 ton sladovníckeho jačmeňa. Odhadovaná produkcia sladu v roku 2020 je na úrovni 300 000 ton a pravdepodobne bude vyššia, ak sladovňa v Michalovciach otvorí ďalšiu novú výrobnú kapacitu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down