15.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovanie jarných obilnín v súvislostiach

Spôsob prípravy pôdy a termín sejby jarných plodín podmieňujú najmä vhodné pôdne a poveternostné podmienky. Pri príprave pôdy je v centre pozornosti zachovanie pôdnej štruktúry, potrebnej pre kvalitné založenie porastu jarných obilnín. Ďalšími požiadavkami je udržanie zimnej vlahy a obmedzenie utláčania pôdy prejazdmi techniky. Pôda po pôsobení zimných fyzikálnych činiteľov (sneh, mráz) je na utláčanie veľmi citlivá. Na utlačenie pôdy pri predsejbovej príprave je veľmi citlivý jarný jačmeň a jarná pšenica.

Jarná pšenica

Má zo všetkých jarných obilnín najslabší koreňový systém a preto nepriaznivo reaguje najmä na nedostatok zásob pôdnej vlahy po suchej zime. Vysieva sa spravidla prvá, len čo to pôdne a poveternostné podmienky dovolia. Po suchých a teplých zimách nie sú zriedkavé výsevy už koncom februára začiatkom marca. Naopak neskoré termíny výsevu môžu znížiť očakávanú produkciu až o 40 – 60 kg za každý oneskorený deň sejby! Neskorá sejba sa prejavuje aj na zhoršení rastu a vývinu jarnej pšenice počas celej ďalšej vegetácie. Porasty nerovnomerne vychádzajú, aj počet životaschopných jedincov je menší.

Vyššie teploty za začiatku jari, ako sme toho svedkami čoraz častejšie v ostatných rokoch, urýchľujú jej rast a vývin. Niekedy potom nie je dostatok času na dostatočný vývin generatívnych aj vegetatívnych orgánov jarnej pšenice. Prejavuje sa to hlavne na nedostatočnom rozvoji koreňového systému, odnože sú menšie a často sterilné. Jarná pšenica sa vo všeobecnosti vyznačuje nižšou intenzitou odnožovania. Len na kvalitných pôdach a pri vhodnom priebehu poveternosti vytvára na jednej rastline viac klasov. Okrem správneho termínu sejby je nemenej dôležitá aj správna hustota porastu. Podľa výrobných oblastí sa odporúča v rozmedzí 4,5 až 5,5 milióna klíčivých zŕn pri hĺbke sejby 30 až 50 mm. V prípade hĺbky sejby hrá významnú úlohu aj aktuálna vlhkosť pôdy pri sejbe. Základnými kritériami pre výber odrody sú samozrejme úroda a jej kvalita.

Dbať na kvalitnú prípravu pôdy

Pri jarnej pšenici by mala byť zabezpečená vysoká kvalita predsejbovej prípravy pôdy. Jej cieľom musí byť okrem prevzdušnenia povrchovej vrstvičky pôdy nad osivovým lôžkom aj zachovanie pôdnej vlahy v zóne budúceho koreňového systému tejto jarnej obilniny. Za týmto účelom sú obzvlášť vhodné minimalizačné spôsoby obrábania pri spájaní pracovných operácií. V suchších podmienkach a na ľahkých pôdach treba po sejbe valcovať, najlepšie ryhovanými valcami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down