14.02.2016 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovanie ryže trpí na klimatické zmeny

Klimatické zmeny, odohrávajúce sa v posledných rokoch, majú vážne dôsledky na poľnohospodársku výrobu. Poľnohospodári na celom svete ich musia prekonávať. Príkladom sú aj pestovatelia ryže.

Ich úrodu ohrozuje sucho a stúpajúca hladina mora. Paradoxom je, že k tomuto ohrozeniu prispievajú samotné ryžové polia, z ktorých uniká metán ako skleníkový plyn, čo spôsobuje klimatické zmeny.

Táto skutočnosť ale neohrozí pestovanie ryže, lebo tá je základnou potravinou pre viac ako polovicu z celého ľudstva. Dôsledkami klimatických zmien na pestovanie ryže sa zaoberá mnoho expertov, medzi nimi aj profesor Folkard Asch z Univerzity v nemeckom Hohenheime.

Veľkým problémom pestovania ryže je zvýšenie morskej hladiny, ku ktorému teraz dochádza. V dôsledku tohto zvýšenia slaná voda z mora preniká na ryžové polia, ktoré sa nachádzajú neďaleko jeho pobrežia.

Ryžové rastlinky sú tak vystavené masívnemu zasoleniu; dochádza ku stratám na úrode, a znižuje sa úrodnosť na ryžových poliach. V iných regiónoch zasa sucho zvyšuje spotrebu vody.

Preto pestovatelia ryže odoberajú viac vody z horných tokov riek. V dôsledku toho sa znižuje ich hladina v dolných tokoch, a vzniká nedostatok vody, ktorý sa osobitne objavuje v delte rieky Mekong. Do popredia sa dostáva pestovanie ryže pri zníženej spotrebe vody - jej sezónnym zavlažovaním.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down