13.11.2019 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia cukrovej repy očakávajú jej produkciu na úrovni 1,3 milióna ton

Na Slovensku už prebieha naplno cukrovarnícka kampaň. Pestovaniu cukrovej repy sa venuje viac ako 200 pestovateľov, pričom celková výmera v tomto hospodárskom roku predstavuje 22.358 ha. Pri dosahovanej úrode cukrovej repy 60 t/ha očakávajú poľnohospodári produkciu buliev cukrovej repy vyše 1,3 milióna ton, z ktorej cukrovarnícke spoločnosti v Trenčianskej Teplej a v Seredi vyprodukujú takmer 180.000 ton cukru.

BRATISLAVA. Ako povedal pre TASR Peter Závodský, výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska, vzhľadom na pretrvávajúcu krízu spôsobenú nízkymi predajnými cenami cukru, od ktorých sa odvíjajú ceny cukrovej repy pre pestovateľov, je nevyhnutné ponechať cukrovú repu zaradenú medzi citlivé komodity podporované dobrovoľne viazanou podporou (VCS), ktorá umožní stabilizáciu jej pestovania na výmere 22.500 ha počas celého obdobia trvania novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
      Predmetná podpora zabezpečí rentabilitu pestovania cukrovej repy, istý príjem a primeranú životnú úroveň poľnohospodárov vo vidieckych oblastiach, ako i predpoklad pre investície do modernizácie špeciálnej poľnohospodárskej techniky.
      "Zachovanie sektora cukor-cukrová repa medzi prioritnými oblasťami slovenského pôdohospodárstva a potravinárstva je nevyhnutným predpokladom budúcej existencie pestovania cukrovej repy a produkcie kvalitného cukru z domácej suroviny na Slovensku," zdôrazňuje Závodský.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down