30.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia kukurice na južnom Slovensku sú nespokojní s cenami

Pestovatelia kukurice na južnom Slovensku sú veľmi nespokojní s realizačnými cenami, ktoré im tohto roku ponúkajú odberatelia za túto plodinu. Pre Roľnícke noviny to konštatovali viacerí producenti, združení v Agrárnej komore Slovenska (AKS).

DUNAJSKÁ STREDA. "O tejto téme sme nedávno diskutovali aj na Predstavenstve AKS," uviedol pre náš týždenník Arpád Mészáros, člen Predstavenstva AKS. "Súčasné ceny vonkoncom nepokrývajú naše výrobné náklady, a za takých podmienok nemám chuť predať ani kilogram kukurice z tohtoročnej úrody. Ceny komodít predsa predurčuje burza MATIF, a od toho by sa mali odvíjať aj ceny kukurice na Slovensku, ale žiaľ, v praxi sa to nedeje. Veď u nás sa v polocici novembra predávala tona kukurice za 105 ž 110 eur, čo je hlboko pod výrobné náklady."

Jeho slová doplnila Helena Patasiová, predsedníčka AKS. Z jej skúsností, ktoré nadobudla medzi pestovateľmi v okolí Rimavskej Soboty, vyplynulo, že tamojší pestovatelia "púšťali" kukuricu aj pri cene 85 eur za tonu.

"Pravda, išlo o malých producentov, ktorí túto komoditu pestujú na ploche 20 či 50 hektárov, nemajú vlastné skladovacie kapacity, a samozrejme, ani linku na pozberovú úpravu, a tak sú okolnosťami tlačení k tomu, aby sa kukurice zbavili aj za takýchto pre nich veľmi nevýhodných podmienok."

Podľa názoru pestovateľov tohtoročný zber a ceny "kráľovnej polí" do určitej miery ovplyvňuje aj nedostatok kapacít. Niektoré sklady sú ešte obsadené obilím z tohtoročnej žatvy, nuž a aj to núti pestovateľov predávať kukuricu za akúkoľvek cenu.

"Nech je to tak či onak, naše ceny nie sú relevantníé nielen v korelácii s výrobnými nákladmi, ale ani s cenami na burzách. Nie je predsa v poriadku, ak v dôsledku nízkych realizačných cien pestovateľ dosiahne stratu aj vtedy, ak na hektári vyprodukuje 8 ton kukurice. Ak je raz cena na burze MATIF 145 eur za tonu, od toho by sa celkom jednoznačne mala odvodzovať aj cena kukurice v SR," prízvukuje A. Mészáros.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down