14.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia pre podmáčanie musia vyorať ešte 10 % plochy cukrovej repy

        Bratislava 14. januára (TASR) - Pestovateľom pre podmáčanie treba vyorať ešte asi 10 % plôch s cukrovou repou. Uviedol to pre TASR výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska (ZPCR) Peter Závodský.


        "Z dôvodu podmáčaných pôd na území Slovenska a s tým súvisiacou sťaženou, miestami až nemožnou vyorávkou, nám k 8. januáru stále zostalo vyorať približne 2000 hektárov (ha), čo z výmery cukrovej repy 22.471 ha predstavuje približne 10 %. Priemerné úrody cukrovej repy na Slovensku sa kumulatívne pohybujú na úrovni 68 ton (t)/ha s cukornatosťou 15,17 %," spresnil.
        Zdôraznil, že náročná cukrovarnícka kampaň by mohla skončiť v závere januára 2024. Vertikála cukor-cukrová repa podľa neho očakáva, že v kampani 2023-2024 bude vyprodukovaných 200.000 ton cukru, čo plne pokryje sebestačnosť Slovenska v tejto strategickej komodite.
        Pripomenul, že v roku 2023 boli dažďové zrážky primerané, ukazovalo sa, že tento ročník z hľadiska úrodotvorných parametrov môže patriť k tým lepším. "Pretrvávajúce daždivé počasie na jeseň a počas zimy však začali spôsobovať problémy s vyorávkou a zvýšenými nečistotami cukrovej repy, ktoré sa negatívne odzrkadľujú nielen u pestovateľov, ale aj na strane spracovateľov. Pozitívne očakávania tým boli značne skresané," priblížil.
        "V každom prípade pestovatelia cukrovej repy sú odhodlaní pokračovať aj v tomto roku vo svojej práci na poliach a pridať ďalší rok k viac ako 200-ročnej tradícii pestovania cukrovej repy na Slovensku," dodal Závodský.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down