29.07.2011 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia zeleniny dostanú viac

Európska komisia oznámila, že členské štáty EÚ súhlasia s jej návrhom na zvýšenie podpory pre pestovateľov zeleniny, ktorých postihla kríza spôsobená šírením baktérie E. coli.

Komisia podľa TASR navrhla zvýšiť príspevok z 210 na 227 miliónov eur. Slovensko by podľa tejto schémy malo dostať 536 107 eur. Navýšenie sumy pomôže Európskej komisii, aby plnou mierou odškodnila všetkých žiadateľov o kompenzácie z rôznych členských štátov EÚ, ktorých kríza postihla.
Čerpanie fondov zo spoločnej poľnohospodárskej politiky musí byť správne podložené. „Viacero štátov zaslalo doplnkové informácie o spôsobených škodách. Teraz už ale máme obraz o celkovej výške požadovaných kompenzácií,“ vyhlásil Dacian Ciolos, komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.
Aby mohla komisia uhradiť požiadavky pestovateľov v plnej výške, komisár D. Ciolos navrhol zvýšenie rozpočtu určeného na tento účel, čo podľa neho v týchto ťažkých časoch pomôže európskemu poľnohospodárskemu sektoru. Ide o kompenzácie za straty spôsobené krízou v období od 26. do 30. júna.
„Navrhnem kolégiu komisárov, aby podporili navýšenie rozpočtu v čo najrýchlejšom možnom čase tak, aby členské štáty mohli následne odškodniť svojich domácich producentov,“ povedal D. Ciolos.
Pôvodné rozhodnutie Európskej komisie zo 17. júna o poskytnutí pomoci pestovateľom zasiahnutých krízou vo výške 210 miliónov eur predpokladalo odškodné do výšky 50 až 70 percent (pre členov združených v pestovateľských organizáciách) za spôsobené straty podľa cien platných v júni. Navrhované zvýšenie rozpočtu by znamenalo stopercentné odškodnenie všetkých oprávnených žiadateľov.
Najvyššiu sumu z 22 štátov EÚ, ktoré o pomoc pre svojich pestovateľov požiadali, dostanú Španielsko (70,97 milióna eur), Poľsko (46,39 milióna eur) a Taliansko (34,62 milióna eur). Slovensko dostane na odškodné pre svojich roľníkov 536 107 eur, Česká republika 261 935 eur a Maďarsko 1,51 milióna eur.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down