21.10.2015 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovatelia zemiakov v SR už pomaly finišujú s ich zberom

Pestovatelia zemiakov v SR už pomaly finišujú s ich zberom. "V severnej a východnej časti Slovenska by už mali byť plochy takmer celé pozbierané, juh Slovenska má zemiaky vyorané približne zo 70 %. Celkovo je odhadom za celú krajinu pozbieraných asi 80 % plôch," uviedla pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Pre daždivé počasie v týchto dňoch museli podľa jej informácií poľnohospodári v niektorých regiónoch zastaviť zber zemiakov. "Dúfajú však, že do konca tohto mesiaca, respektíve začiatkom novembra by mohli práce skončiť," priblížila.
      Zberové plochy uvedenej plodiny sú v tomto roku na úrovni 7400 hektárov (ha). "Predbežné odhady hovoria o tom, že na Slovensku sa urodí asi o 20 % menej zemiakov ako vlani. Zemiakarský zväz SR očakáva úrodu na úrovni slabšieho päťročného priemeru, asi na hodnote 150.000 až 160.000 ton. Hlavným dôvodom je letné počasie, kombinácia sucha a extrémnych horúčav, práve takéto počasie tejto plodine vôbec neprialo," doplnila.
Pestovatelia podľa Holéciovej odhadujú, že spotrebiteľské ceny zemiakov by mali byť na úrovni 30 až 70 eurocentov za kilogram. "V porovnaní so septembrom 2015 išla v tomto mesiaci spotrebiteľská cena mierne hore, o 5 %, čo na kilograme zemiakov predstavuje 1 až 1,5 eurocenta. Dnešná cena je na úrovni slabšieho päťročného priemeru. Zemiakarský zväz SR predpokladá, že podobné 5-% zvýšenie by mohlo nastať ešte do konca tohto roka," dodala hovorkyňa SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down