18.01.2021 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovateľov obilnín v roku 2020 prekvapili nadpriemerné úrody

Nadpriemerné úrody, intenzívne zrážky a vplyv pandémie nového koronavírusu na obchodovanie s obilím – aj taký bol rok 2020 z pohľadu pestovateľov obilnín.

BRATISLAVA. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Za veľké pozitívum minulého roka označujú  obilninári fakt, že aj napriek koronakríze a jej výraznému vplyvu na agropotravinárstvo sa poľnohospodárom podarilo vypestovať a pozbierať slušnú úrodu obilnín. V roku 2020 ju zbierali netradične, takmer tri mesiace.
Úrody pšenice, jačmeňa, raže a triticale hodnotí Združenie pestovateľov obilnín, ktoré je členom SPPK, ako nadpriemerné. Pomohlo im množstvo zrážok. "Príjemne prekvapila najmä kvalitná produkcia sladovníckeho jačmeňa. O to viac nás mrzí krátkozraký prístup sladovní na Slovensku, ktoré znížili výkupné ceny jačmeňa často aj pod výrobné náklady, čo môže viesť k zníženiu osevu tejto komodity pre budúcu úrodu," povedal predseda Združenia pestovateľov obilnín Peter Marko.
Ochorenie COVID-19 vplývalo na obchodovanie s obilninami. Už na jar problémy v transporte spomalili odbyt už zmluvne zabezpečených množstiev obilia na zahraničné trhy, ale aj dovozy objednaných hnojív či osív. Aj napriek tomu sa poľnohospodári dokázali prispôsobiť a pokračovali v nevyhnutných poľných prácach.
Počas roka 2020 úrodu obilnín požierali premnožená poľovná zver a hraboše. Práve hraboše spôsobujú škody aj v novozakladaných porastoch ozimín, ktoré na zrážkovo bohatú jeseň nebolo vôbec ľahké vysiať.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down