02.12.2019 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Pestujte mlieko, nie hybridy!"

Pod týmto názvom sa 12. novembra 2019 v Sliači - Sielnica uskutočnila odborná konferencia spoločnosti Limagrain Central Europe SE, Slovakia, ktorá ponúkla aktuálne témy a informácie zamerané na problematiku šľachtenia hybridov kukurice LGAN, na stráviteľnosť škrobu a vlákniny kukuričnej siláže s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu úžitkovosť, taktiež na skúsenosti s chovom dojníc a možnosti riešenia vybraných problémov v praxi.

Hostí odbornej konferencie privítal Ing. Ondrej Takáč, konateľ spoločnosti Limagrain, ktorá je aktuálne štvrtou najväčšou osivárskou spoločnosťou na svete a ktorá ako prvá začala pracovať v oblasti špeciálneho šľachtenia zameraného na silážne kukurice. O. Takáč zdôraznil, že v kŕmení hospodárskych zvierat dnes ide hlavne o efektívne využitie siláže s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu úžitkovosť.

LGAN hybridy pre vyššiu výkonnosť dojníc

Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain pre Česko a Slovenskú republiku: „V šľachtení kukurice na siláž je nutné sledovať nielen obsah škrobu, ale aj vlákninu - jej stráviteľnosť. Avšak v rozpore s týmto faktom, sú pre väčšinu osivárských spoločností najdôležitejšími šľachtiteľskými kritériami úroda zrna, skorosť a pevnosť stonky.“

Faktom je, že krava potrebuje stráviteľnú vlákninu. Čím vyššia je stráviteľnosť vlákniny kukurice, tým je krava schopná prijať vyššie množstvo sušiny (asi 170 gramov na každý stupeň stráviteľnosti DINAG) v kŕmnej dávke, čo  predstavuje o 0,25 kg mlieka viac na dojnicu/deň.

Ako uviedol J. Matuš, rozdiel medzi hybridmi v stráviteľnosti vlákniny v tej istej skupiny skorosti je 4 až 7 percent, čo na prvý pohľad nie je veľa: „Ale už 4 percentá predstavujú plus 1 kg mlieka na dojnicu/deň. Je tu teda priestor pre zlepšenie ekonomiky výroby mlieka, ku ktorému môže pestovateľ dospieť už len výberom hybridu.“ Uvedené potvrdzujú aj výsledky pokusov realizované českým ÚKZÚZ-om, pričom okrem vyššej produkcie mlieka ide aj o zdravotný stav zvierat. Pretože, čím lepšie a kvalitnejšie je krava kŕmená, tým dlhšie vydrží - v Českej republike to predstavuje 2,2 laktácie na dojnicu v prípade holštajnského dobytka.

Podľa J. Matuša okrem vysokej stráviteľnosti vlákniny a vysokom obsahu energie, nemenej dôležitými sú dobré agronomické vlastnosti ako je skorosť, úrodnosť, prispôsobivosť, dobrý zdravotný stav a odolnosť proti poliehaniu. „Pokiaľ hybrid splní uvedené kritériá, dostane označenie LG Animal Nutrition, ktoré už od konca 90. rokov sprevádza hybridy - určené pre výživu hovädzieho dobytka,“ dodal k uvedenému.

Výsledky pokusov

Uvedené potvrdzujú výsledky pokusov českého ÚKZÚZ-u, ktorý každoročne skúša hybridy na 5 – 6 lokalitách a stanovuje okrem iného stráviteľnosť vlákniny hybridov, vždy v rámci skorostnej skupiny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down