21.08.2016 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pevná súčasť európskej integrácie

Už onedlho oslávi povojnový európsky integračný proces 60. výročie svojho vzniku, datujúceho sa od podpísania Rímskych zmlúv. Je treba veriť, že táto výnimočná udalosť osloví aj slovenskú verejnosť v intenzite hodnej jej významu.

Reálnym prejavom každého integračného zoskupenia sú jeho politiky, preto aj tieto by v rámci očakávaného výročia mali „dostať“ adekvátny priestor. Vo svojom príspevku chcem načrtnúť príbeh najstaršej, najdôležitejšej a najdrahšej politiky, ktorá sa v rámci európskej integrácie považuje za „politiku politík“ - Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Počas jej fungovania obrába pôdu a chová zvieratá už tretia generácia európskych poľnohospodárov. Tá dnešná okrem zásobovania kontinentu potravinami chráni aj naše zdroje, zohráva kľúčovú úlohu v revitalizácii vidieckych oblastí a vidieckej ekonomiky.

Toto je aj ich príbeh, ktorý môže byť pre prvé dve generácie spomienkou a pre tretiu generáciu inšpiráciou.

Deň Európy

Počiatky európskej povojnovej integrácie sa spájajú s menom francúzskeho ministra zahraničných veci Roberta Schumana, ktorý 9. mája 1950 predniesol v Paríži deklaráciu o spojení zdrojov uhlia a ocele Francúzska, Nemecka a iných európskych krajín.

Po jej akceptácii zo strany Belgicka, Holandska, Luxemburska a Talianska („európska šestka“) vzniklo na základe Parížskej zmluvy (apríl 1951) Európske spoločenstvo uhlia a ocele (ESUO). Podľa bývalého predsedu Európskej komisie (EK) Romana Prodiho „ESUO bolo odvážnym a mimoriadne významným krokom vpred pre Európu; bola to prvá z nadnárodných inštitúcií, ktoré sú základom dnešnej Európskej únie“.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down