19.01.2015 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PKS žiada, aby bol z TTIP vyňatý celý agropotravinársky sektor

Potravinárska komora Slovenska (PKS) od samého začiatku žiada, aby z dohody o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP - Transatlantic Trade and Investment Partnership) medzi EÚ a USA bol vyňatý celý agropotravinársky sektor. Uviedol to pre TASR prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniel Poturnay.

BRATISLAVA.  "Napriek tomu, že rezort hospodárstva predpokladá v prijatí TTIP pozitívne dopady na ekonomiku Slovenska, PKS názor vo vzťahu k agropotravinárskemu sektoru nezdieľa," zdôraznil.
      Obavy komory podľa jeho slov pramenia z presvedčenia, že by TTIP mohol mať na poľnohospodársky a potravinársky sektor podobný vplyv ako pri vstupe Slovenska do EÚ. "Systém poľnohospodárstva USA je totiž postavený na úplne iných princípoch, dotácie do poľnohospodárstva sú tam významnejšie. Produkcia je zameraná najmä do veľkých fariem, povolené je tiež používanie hormónov a geneticky modifikovaných organizmov," upozornil.
      V EÚ je podľa Poturnaya opačný trend. Brusel tlačí na drobenie fariem a krátke dodávateľské reťazce, prístup k používaniu hormónov a geneticky modifikovaných organizmov je konzervatívny. "Rovnako princípy právnych noriem sa uplatňujú v USA a EÚ úplne odlišne," podčiarkol.
      "Ak sa prijme na úrovni EÚ právna norma alebo zmluva, platí vo všetkých členských štátoch. Naopak, právna norma a zmluva prijatá v USA na federálnej úrovni ešte nemusí byť prijatá v jednotlivých štátoch. Takže pre agropotravinársky sektor sú kardinálnym problémom nekonkurenčné ceny, odlišná legislatíva a prekážky trhu," dodal prezident PKS.
      Potravinárska komora Slovenska je záujmové združenie právnických osôb založené potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down