18.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Platitelia DPH budú predkladať kontrolný výkaz

Platiteľom dane z pridanej hodnoty pribudnú nové povinnosti. Poslanci Národnej rady SR totiž schválili novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá firmám nariaďuje predkladať údaje o dodávkach tovarov a služieb v elektronickej forme, teda takzvaný kontrolný výkaz. Ministerstvo financií SR chce týmto opatrením bojovať proti daňovým únikom na DPH. Novela zákona nadobúda účinnosť od 1. januára 2014.

Platitelia dane budú v kontrolnom výkaze uvádzať tie údaje, ktoré nevykazujú už v iných typoch výkazov, ako sú napríklad colné vyhlásenia pri vývoze tovarov do tretích štátov. "K selektívnemu výberu transakcií, ktoré je platiteľ dane povinný uvádzať v kontrolnom výkaze, pristúpilo Ministerstvo financií SR okrem už spomínanej duplicity údajov, najmä z dôvodu potreby krížovej kontroly len tých údajov, ktoré sú predmetom dane z pridanej hodnoty v tuzemsku a platitelia dane sú zároveň osobami povinnými platiť daň," navrhol rezort financií.
Finančná správa SR tak bude mať lepší prehľad o dodávkach tovarov a služieb. Tá si od toho sľubuje najmä lepšie načasovanie daňových kontrol. Ministerstvo financií zase dúfa v zlepšenie výberu tejto dane, keďže práve na DPH mal štát najväčšie daňové výpadky aj v minulom roku.
Taktiež sa má rozšíriť aj zoznam predmetov, pri ktorých bude potrebné platiť DPH. Novela sa dotkne poľnohospodárskych produktov, kovov či mobilných telefónov. Súčasne sa návrhom novely zákona o DPH z dôvodu konsolidácie verejných financií odloží účinnosť opatrenia týkajúceho sa samozdanenia dovozu tovaru z tretích štátov platiteľom dane z 1. januára 2014 na 1. január 2017. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down