07.12.2011 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Platobná agentúra už vyplatila 200 miliónov eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podľa slov jeho šéfa Zsolta Simona do 7. decembra vyplatilo vo forme podpôr 200 miliónov eur z celkovej obálky 400 miliónov eur.

„Od 1. decembra 2011 je možné, aby sme vydávali rozhodnutia pre roľníkov a začali platiť prvé európske prostriedky na podporu poľnohospodárov. Musím povedať, že z celkového počtu viac ako 16-tisíc žiadateľov o podporu už bolo vydaných 13-tisíc rozhodnutí. K 7. decembru z celkovej obálky, ktorú by sme mali vyplatiť vo výške 400 miliónov eur, je už zaplatených 200 miliónov eur," uviedol pre TASR Zs. Simon.
„Platobná agentúra bude postupne uspokojovať aj ostatných roľníkov do 12., respektíve 13. decembra 2011, dokedy je možné predkladať žiadosti o platbu. Považujem za pozitívnu správu, že už v tomto období poľnohospodári dostávajú platbu v tejto výške," dodal minister.
Ako ďalej uviedol, poľnohospodári, ktorí na ornej pôde pestujú aj krmoviny, budú musieť od 1. januára budúceho roka mať aj živočíšnu výrobu. „Poľnohospodári budú musieť mať nielen silážnu kukuricu, ale aj hovädzí dobytok, ktorý ju skonzumuje. Je to hlavne preto, aby sme nepodporovali len tých, ktorí z poľnohospodárstva urobili energetický biznis a prevádzkujú len bioplynové stanice. Bioplynová stanica má byť len koncovkou na spracovanie odpadu v poľnohospodárstve," uviedol Zs. Simon.
Informoval zároveň, že roľníci budú od budúceho roka celoplošne v rámci krížového plnenia musieť dodržiavať tiež 10-metrový ochranný pás okolo vodných zdrojov. "Nebudú môcť v ochrannom pásme používať
ani priemyslové, ani maštaľné hnojivá," dodal Zs. Simon.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down