14.09.2020 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po potvrdení AMO v Nemecku Čína zakázala dovoz bravčového z krajiny

Čína zakázala dovoz bravčového mäsa z Nemecka po tom, ako Berlín koncom týždňa potvrdil prvý prípad afrického moru ošípaných (AMO). Toho sa obávali producenti bravčového mäsa, pre ktorých je Čína kľúčový trh.

PEKING. Peking oznámil zákaz v sobotu 12. septembra, dva dni po potvrdení prípadu AMO. Hovorkyňa nemeckého ministerstva pôdohospodárstva zákaz potvrdila, dodala však, že ministerstvo je aj naďalej v kontakte s čínskou vládou a o probléme rokujú.
Nemecko je tretím najväčším dodávateľom bravčového mäsa do Číny a od začiatku tohto roka sa na celkovom objeme dodávok do najväčšej ázijskej ekonomiky podieľalo 14 %. Podľa údajov nemeckého štatistického úradu Destatis len za prvé štyri mesiace tohto roka vyviezlo Nemecko do Číny 158.000 ton bravčového mäsa v hodnote 424 miliónov eur. To je dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keďže produkcia v Číne klesla o 20 %. Za celý minulý rok doviezla Čína z Nemecka bravčové v hodnote zhruba jednej miliardy eur.
Najnovší krok Pekingu zvýši dopyt Číny po bravčovom od iných kľúčových dodávateľov, ako sú USA, Španielsko či Brazília. To podľa všetkého povedie k zvýšeniu globálnych cien komodity.
"Španielski producenti bravčového sú pripravení pokračovať vo zvyšovaní dodávok do Číny," povedal Daniel de Miguel z organizácie Interpork zastupujúcej španielskych producentov bravčového ešte pred oznámením Číny, že zakazuje dovoz mäsa z Nemecka. Na rozdiel od mnohých európskych krajín Španielsko nemuselo v minulých týždňoch pre opätovný nástup koronakrízy zatvoriť podniky na spracovanie bravčového mäsa.
Aj USA "majú dobrú pozíciu" na zvýšenie dodávok bravčového do Číny. Povedal to hovorca Federácie amerických vývozcov mäsa Joe Schuele.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down