14.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po prestávke hostila Očová opäť krmovinársky deň poľa

Atraktívne podujatie, ktoré už takmer tri desaťročia láka odbornú a laickú verejnosť na jedno z najväčších predstavení poľnohospodárskej techniky priamo v  akcii sa po pandemickej prestávke opäť konalo na mieste, kde sa to celé začalo – v rázovitej podpoľanskej obci Očová. Návštevníkov bolo tento rok hojne, veď kto by sa neprišiel opäť pozrieť na veľkolepé defilé strojov na zber krmovín.

Podujatie sa samozrejme aj tento rok vydarilo. Už pri príchode na parcelu pri letisku, kde sa krmovinársky deň koná každý druhý rok nám bolo jasné, že počasie podujatiu stáť v ceste nebude. A tak aj bolo. Po úvodnom seminári, ktorý sa uskutočnil v spolupráci s NPPC – VÚTPHP otvoril 26 ročník dňa poľa krmovín prezident združenia dodávateľov techniky AGRION, Ing. Peter Matejovič. Ten privítal hostí na tradičnom podujatí, ktoré je v Očovej organizované už od polovice 90. rokov. Vo svojom príhovore uviedol, že na podujatí sa zúčastnilo 27 firiemvystavujúcich techniku a niekoľko ďalších firiem dodávajúcich materiál potrebný pri výrobe krmovín.

Nástup nežnejšej polovičky ľudstva na čelo vedenia hostiteľského družstva podujatiu bezo sporu prospelo. Predsedníčka domáceho PD Očová, Ing. Katarína Drdolová, ktorá prevzala žezlo predsedu len prednedávnom,  otvorila podujatie s nefalšovaným úsmevom na tvári a s hrdosťou predstavila družstvo, ktorému velí: „Naše družstvo hospodári na 3 620 ha, z ktorých 2 090 ha je pôdy ornej a 1 430 ha sú lúky a pasienky. Na ornej pôde pestujeme prevažne ozimnú pšenicu, jarný a ozimný jačmeň, ovos, sóju, repku, kukuricu na siláž a krmoviny na ornej pôde. V živočíšnej výrobe máme 1 300 kusov hovädzieho dobytka, z toho 720 kusov dojníc a denne vďaka nim vyrábame viac ako 20 000 l mlieka,“ hovorí nová predsedníčka. Ako uviedla ďalej vo svojom prejave, aj vďaka vysokým stavom hospodárskych zvierat je pre očovský podnik dôležité vyrábať dostatok objemových krmovín. Aj kvôli tomu je vďačná, že sa na poliach očovského podniku po štyroch rokoch opäť stretli vystavovatelia strojov, potrebných pri výrobe kvalitných objemových krmovín, bez ktorých by len ťažko dokázali reálne vyprodukovať podobné objemy kravského mlieka. Ako uviedol Juraj Huba, riaditeľ sekretariátu združenia AGRION Očovské družstvo v skutočnosti nasýti mliekom podľa priemernej spotreby na obyvateľa až 40 000 obyvateľov našej krajiny denne. Ak sa nad tým zamyslíme, pravdepodobnosť, že sa každý z nás aspoň raz za život stretne s očovským mliekom, alebo výrobkami z neho, je skutočne veľká.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down