26.12.2014 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po zrušení kvót mlieka v EÚ možno očakávať nárast jeho produkcie

Zrušenie národných kvót v sektore mlieka v EÚ v roku 2015 prinesie pravdepodobne zvýšenie produkcie mlieka. Uviedol to pre TASR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

BRATISLAVA. " V žiadnom prípade nemôžeme povedať, že ide o bezvýznamný krok. Naopak, reálne možno očakávať, že na trhu EÚ dôjde k nárastu produkcie mlieka, s čím bude spojený tlak na pokles jeho nákupných cien," spresnil.

To môže podľa neho byť vážnym problémom predovšetkým pre producentov z krajín s nižšími dotačnými podporami poľnohospodárov, kam patrí aj Slovensko. Ich výrobcovia sú totiž vo väčšej miere odkázaní na pokrývanie nákladov cenami a ťažšie znášajú akékoľvek výkyvy na trhu.

"Máme informácie, že západná Európa sa pripravuje na zvýšenie produkcie mlieka nad úroveň doterajších kvót s tým, že bude schopná časť tohto nárastu umiestňovať aj na trhoch iných krajín," informoval.

Poznamenal zároveň, že žiadne konkrétne opatrenia na eliminovanie prípadných trhových deformácií v mliečnom sektore zatiaľ Európska komisia nepredstavila. Počíta len s monitorovaním trhu a s tým, že ak sa na ňom objavia vážnejšie problémy, potom bude hľadať ich riešenia. Ďalší vývoj sa podľa Semančíka odhaduje len veľmi ťažko, pretože teoreticky pripadá do úvahy viac scenárov.

Jedným z nich by mohol byť aj zvýšený odbyt mlieka a mliečnych výrobkov na tretích trhoch, čo by znamenalo stabilizáciu situácie vo vnútri EÚ, kde by nemuselo dochádzať k tvorbe žiadnych väčších prebytkov.

Ruské embargo a neistý čas jeho trvania však zatiaľ v tomto smere veľa optimizmu nevzbudzuje, ako aj zámery Nového Zélandu, Austrálie, či viacerých ďalších krajín presadiť sa ešte viac na svetovom trhu.

"Pokiaľ sa naplnia pesimistickejšie predpovede, potom možno reálne očakávať, že trh opustia viacerí slovenskí výrobcovia alebo aspoň obmedzia svoju produkciu. To by však v konečnom dôsledku takisto znamenalo oslabenie tohto sektora v našej krajine. Ako vždy, aj teraz však ukáže až čas, ktoré predpoklady sa naplnia, a ktoré nie," dodal predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down